Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Poznejte výhody dřevěných oken na vlastní kůži

Okna patří mezi nejvýraznější exteriérové prvky a výrazně ovlivňují nejen celkovou estetiku domu, ale také tepelné ztráty. A právě z těchto důvodů bychom jejich výběru měli věnovat dostatek pozornosti a nehledět pouze na cenu. Investice do kvality se v případě vhodně zvolených oken v dlouhodobém horizontu skutečně vyplatí a mezi důležitá rozhodnutí patří volba materiálu, ze kterého jsou vyrobeny profily. Plast, hliník i dřevo mají své nesporné výhody i nedostatky a je těžké určit, která varianta je nejlepší. Přímé srovnání proto nečekejte – dnes rozebereme vlastnosti dřevěných oken, která se často označují jako eurookna.

Přirozenost, elegance a ekologie

Pro dřevo, jakožto pro přírodní materiál, jsou charakteristické perfektní fyzikální a mechanické vlastnosti, které lidé využívají po tisíce let. Je lehce zpracovatelné a spousta z nás ho shledává mnohem útulnějším. Působí přirozeně a koresponduje s okolní přírodou a ani imitace dřevěných dekorů se jeho eleganci nevyrovná. Dřevěná okna nepůsobí negativně na lidské zdraví, jsou ekologická, recyklovatelná a pro jejich zpracování je zapotřebí několikanásobně méně energie než v případě plastu.

Dlouhá životnost a jednoduchá renovace

Další devizou dřevěných oken je jejich dlouhá životnost, ve které překonávají plastové varianty. Dřevo je velmi pevné a díky modernímu způsobu zpracování, přítomnosti speciálních zasklívacích systémů, povrchové úpravě, kování a těsnění vydrží mnohem déle než jak tomu bylo v minulosti. Moderní eurookna již nejsou náchylné na kroucení a jejich případná oprava není náročná. Dojde-li k deformaci plastových oken, je nezbytná kompletní výměna. Pokud se o dřevěný profil budete náležitě starat a udržovat je, zajistíte jim dlouhodobě pěkný vzhled.

Izolační vlastnosti

Okna si však pořizujeme nejen kvůli estetice, ale také s ohledem na tepelně izolační vlastnosti. Ty jsou v případě eurooken velmi slušné. Nedochází u nich k tvorbě takzvaného chladícího mostu, v důsledku kterého vyzařuje chlad z okennímu rámu. Za zmínku však stojí i zvukově izolační vlastnosti – kvalitně zpracovaná eurookna patří patří mezi nejlepší zvukové izolanty a speciální varianty mohou redukovat hluk až o 50 dB.

Odolnost vůči ohni

Výčet výhod zakončíme další devizou, kterou je vysoká požární odolnost. Pokud jste si doposud mysleli, že dřevo hoří mnohem rychleji než ostatní materiály, zřejmě vás schopnost odolávat ohni až 90 minut překvapí (hovoříme o dřevěných oknech se speciálním protipožárním zasklením). Na rozdíl od plastových oken navíc při hoření nedochází k uvolňování toxických látek.