Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Technika

K čemu slouží webkamery na českých horách?

Na výše položenou otázku odpovíme hned v úvodu. Webkamery nebyly na horách nainstalovány bezdůvodně. Naopak nabízí spoustu užitečných informací turistům či pilotů. Dozvídáme se díky nim o počasí a můžeme pozorovat malebné scenérie z pohodlí domova. Historie webkamer se přitom píše již od roku 2003 – právě tehdy byly umístěny na Starou celnici do osady Jizerka a do Železného Brodu.

Jako první se rozmísťování webkamer na českých horách začal angažovat spolek Hydronet, který založil docent matematické fyziky Miloš Zahradník společně s odborníky na hardware – Josefem Zemanem a Jiřím Přibáněm. Postupem času se spolek rozšířil o několik dalších členů a přibývaly také webkamery. V roce 2004 jednu umístili na Kamenici u Vysokého nad Jizerou a o rok později na Vrbatově boudě – právě tato webkamere je podle Hydronetu vůbec nejsledovanější.

A to by nebyli Češi, kdyby si neutrhli alespoň nějaké prvenství. Zajímavostí je fakt, že se záběry z nejsledovanějších kamer (Jizerka, Kamenec a Vrbatka) objevily online dříve než záběry z Alp.

Provoz nekomerčních webkamer však není zadarmo. Hydronet ročně stojí zhruba sto tisíc korun. Hardware se snaží průběžně obměňovat a nyní uživatelům nabízí zhruba pětinásobně vyšší rozlišení oproti snímkům z prvních webkamer. Ty měly na dnešní dobu úsměvné rozlišení 320 na 240.

Podle Hydronetu jsou webkamery velmi užitečné, protože výrazně zjednodušují práci záchranářům. Ti si díky nim mohou před výjezdem zkontrolovat povětrnostní podmínky a adekvátně se na záchrannou akci připravit. Užitek z nich mají také piloti vrtulníků.

Webkamery Jizerské hory nejsou zdaleka jedinými – v současnosti je u nás v provozu obrovské množství kamer napříč celou Českou republikou. Prohlížet si tak můžeme například webkamery Beskydy nebo webkamery Krkonoše. Online jsou také webkamery okresních měst – poblíž Jizerských hor jsou to například webkamery Liberec, nedaleko Beskyd webkamery Karviná a v Krkonoších webkamery Trutnov.

O instalaci webkamer se již nestarají amatérské spolky, ale profesionální IT firmy ve spolupráci s městy. Přehled českých webkamer najdete na jednom místě na WebKamera.cz.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *