Proč i ve 21. století vlastnit gramofon?

Proč i ve 21. století vlastnit gramofon?

Hudba, kterou posloucháte, zní odlišně v závislosti na tom, jaký systém používáte. Streamovací platformy, YouTube, CD nebo MP3, ať už ve vašem smartphonu, počítači, nebo dokonce v autě, používají digitální formáty záznamu zvuku. Často používají kompresi, aby dosáhly menší velikosti souborů. Tato komprese se pochopitelně negativně odráží na kvalitě výsledného zvuku. Mnoha lidem to nevadí, jelikož výhody miniaturizace a možnost mít své oblíbené písničky neustále sebou převažují nad snížením kvality zvuku. Ale pro skutečné milovníky hudby, kteří si dokáží vychutnat zážitek z poslechu svých oblíbených interpretů v dokonalé kvalitě, může být gramofon tou nejlepší volbou.

Gramofon má lepší zvuk

Když posloucháte záznam z vinylové desky, slyšíte nekomprimovanou hudbu, která zní stejně, jako když ji hrají skuteční hudebníci. Jelikož je hudba z gramofonu v analogovém formátu, nedochází ke ztrátám způsobeným komprimací, jako v případě streamovaného zvuku. Vinylové desky jsou také známy svým plastickým a teplým zvukem, který dokážou ocenit nejen audiofilové, ale i běžní posluchači. Gramofony dokážou také přehrávat zvuk s mnohem větší dynamikou, než přehrávače digitálních audio souborů. Kvalitní gramofony sice nejsou nejlevnější, ale nabídnou vám mnohem vyšší kvalitu přehrávané hudby, než většina běžných přehrávačů CD a MP3.

Vychutnejte si rituál poslechu hudby

V současné hektické době je dobré občas vypnout a soustředit se pouze na poslech hudby. Než poslouchat hudbu jako pouhou kulisu k mnoha činnostem, které vykonáváte, můžete se pohodlně usadit, položit vaši oblíbenou desku na plotnu gramofonu a ponořit se do oceánu dokonalých tónů, které se linou z vaší reproduktorové soustavy. Tento rituál vám pomůže naplno prožívat hudbu a mnohem lépe si ji vychutnat.

Publikováno: 15. 05. 2020

Kategorie: Lifestyle

Autor: Adam