Vyzrajte na úskalí bezpečné koupě nemovitosti

Koupě nemovitostí je důležitý životní krok, který ale nemusí být zdlouhavý, náročný a složitý, když máte po ruce někoho, kdo má s touto problematikou zkušenosti. Ten vás provede řadou potenciálních nástrah, které číhají na nezkušeného kupujícího. Lepší příprava minimalizuje možná rizika celé transakce a zvyšuje šance na váš výhodný nákup.

Výhody – nízké riziko a likvidita

Koupě nemovitosti je z hlediska bezpečnosti a rizik jednou z nejvhodnějších investic pro lidi, kteří se v oblasti realit nepohybují profesionálně. „Nemovitost s časem získává na hodnotě, na rozdíl od peněz uložených na účtu, kde podléhají inflaci a na hodnotě ztrácejí. Kromě toho má byt či dům i reálnou užitnou hodnotu – zjednodušeně řečeno, zatímco se vám peníze uložené v nemovitosti časem zhodnocují, můžete ji souběžně využívat pro vlastní bydlení nebo ji pronajímat dalším osobám. Nemovitosti jsou v první řadě bydlení, po kterém je dlouhodobě jistá poptávka. Není také problém nemovitost zpeněžit, kdykoliv je potřeba, a získat tak hotovost,“ vysvětluje Vladislava Kindlová, obchodní ředitelka rodinné realitní kanceláře Domov Reality, který se už pětadvacet let specializuje na nákup a prodej nemovitostí v oblasti Berounska, středních Čech a Prahy.

Jak se dostat k zajímavým nabídkám?

Otázkou zůstává, jak se dostat k zajímavé investiční příležitosti. Jedním způsobem je trávit hodiny a dny sledováním inzertních portálů a doufat, že se k zajímavé nabídce namanete ve správnou chvíli. Kromě toho, aby vám náhoda přála, je třeba mít slušné technické a právní znalosti a také zkušenosti s obchodním jednáním. Jinak se může stát, že své peníze investujete nevýhodně. Při koupi nemovitosti existují rizika, která vás mohou stát drahocenný čas, nervy a v tom nejhorším případě i značnou část nastřádaných prostředků. Celou koupi byste měli zvládnout bez emocí a přistupovat k ní maximálně racionálně. „Každou vyhlédnutou nemovitost je třeba nejen důkladně prověřit, ale také osobně navštívit. Nechejte si přitom vždy prostor pro otázky, čas na rozmyšlenou i prostor pro vyjednávání o slevě. Základním vodítkem při výběru vhodné realitní společnosti, které chcete svěřit zprostředkování nákupu či prodeje nemovitosti, mohou být jistě reference klientů, kteří mají vlastní zkušenost s jednáním a službami, které hledáte,“ doporučuje Kindlová z Domov Reality. Vyjednávání o slevě při koupi nemovitosti je velmi náročná situace, která si žádá dostatek zkušeností, odborných znalostí a zběhlost v ověřených obchodních strategiích. Náročná je i proto, že je často nepředvídatelná – nikdy nevíte, s jakými argumenty vyrukuje protistrana. Bez potřebného know-how je pro laika složité ihned vhodně reagovat. Mnohdy je třeba poradit se s technickými a právními znalci, kteří skutečný stav nemovitosti prověří a na základě zjištěných vad mohou připravit podklady na slevu z ceny.

Publikováno: 14. 09. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam