Proč je kolagen tak prospěšný zdraví?

Proč je kolagen tak prospěšný zdraví?

V posledních letech se důležitosti kolagenu píše mnohem více než v minulosti. A je to dobře, protože patří mezi klíčové složky pojivových tkání. Nachází se v kostech, šlachách, vazech i kůži a zajišťuje jim pevnost a pružnost. S přibývajícími léty se přirozená schopnost tvorby tohoto strukturního proteinu ztrácí, a právě proto je vhodné chybějící kolagen dodat formou kvalitního doplňku stravy. Doplňky stravy s obsahem kolagenu byly a jsou předmětem mnoha studií. Odborníci již zaznamenali velmi zajímavé účinky v oblasti prevence stárnutí pokožky a pozitivního vlivu na zdraví kloubů a hustotu kostí. Některé otázky související se suplementací kolagenu jsou však stále nezodpovězeny a teprve čas, respektive další výzkumy ukáží, zda je skutečně tak efektivní, jak je výrobci přípravků prezentováno.

Jak pozitivní je přínos kolagenu?

Momentálně je collagen považován za prostředek pro zpevnění pokožky a posílení kostí. Patří mez nejoblíbenější zbraně v boji proti předčasnému stárnutí. Spousta lidí netuší, že je to právě kolagen, který tvoří cca 75 % hmotnosti pokožky. Když člověk stárne, vnitřní vrstva pokožky ubývá, ztrácí na pružnosti i odolnosti. Výsledky jedné ze studií poukazují na spojitost mezi suplementací a zlepšením hustoty kolagenu v kůži. Díky kolagenu se zároveň zlepšila i hydratační schopnost pokožky, což má v konečném důsledku pozitivní vliv na tvorbu vrásek – ty se netvoří tak rychle. Známým faktem je, že pokožka ztrácí na pružnosti již od 20. roku života. Podle jedné ze studií, v rámci které odborníci zkoumali ženy ve věku od 35 do 55 let, vyšlo najevo, že ženy konzumující kolagen měly po osmitýdenní kúře výrazně elastičtější pokožku oproti druhé skupině, které bylo podáváno placebo. Pozitivní účinky kolagenu jsou vidět také v souvislosti s redukcí váhy. Látka pomáhá při budování svalové hmoty, a naopak urychluje spalování tuku. Mimo jiné stimuluje tvorbu chrupavky, a to je skvělá zpráva pro osoby trpící osteoartrózou. Pokud vás o výhodnosti suplementace kolagenu nepřesvědčily ani výše uvedené zdravotní benefity, mohl by to být pozitivní vliv na vlasy, které jsou díky němu hustší a odolnější. Kromě toho posiluje paměť, prospívá trávícímu systému a napomáhá ke stabilizaci hladiny cholesterolu. Pro bezvadnou kondici je zkrátka nepostradatelný.

Kde se po kolagenu poohlédnout?

Na trhu je široké spektrum výrobků rozdílné kvality. Lidský organismus nejlépe absorbuje hydrolizovaný kolagen živočišného původu, který se dokáže rozložit na malé peptidy. Nejlepší kolagen za dobrou cenu najdete například na Woldoshop.cz, kde nechybí ani dochucené varianty – například čokoládový. Dobrou volbou je kolagen v podobě prášku, který lze snadno rozpustit ve vodě a připravit si z něj smoothie.

Publikováno: 10. 06. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam