Proč platit za vodu, když ji máte na zahradě dostatek?

Proč platit za vodu, když ji máte na zahradě dostatek?

V některých zemích má pitná voda cenu zlata, v jiných ji mají obyvatelé úplně zadarmo. U nás ji máme dost, ale její cena rok od roku stoupá a možná i vás v souvislosti s rostoucími poplatky napadlo, že by nebylo od věci využívat vlastní zdroj. Pokud se na vašem pozemku nachází dostatečné množství podzemní vody, nezůstávejte jen u teorie a nechte si vybudovat vlastní studnu. Obraťte se na zkušeného hydrogeologa či proutkaře (ideálně na oba zároveň), který vám pomůže s určením optimálního umístění studny a jakmile místo objeví, pusťte se do realizace.

Je lepší kopaná, nebo vrtaná studna?

Realizaci studny předchází důležité rozhodnutí. Necháte si ji vykopat, nebo vyvrtat? Podle odborníků je pro čerpání podzemní vody, která se nachází do hloubky 10 m pod zemí, vhodnější kopaná studna. Obecně jsou však výhodnější vrtané varianty, které se v posledních letech těší značné oblibě.

Vrtané studny mají oproti kopaným několik podstatných výhod. Vrtání je podstatně levnější než kopání a není tak časově náročné. Výkopové práce trvají mnohem déle a i v případě levné pracovní síly za ně zaplatíte podstatně větší částku. Vrtaná studna je připravena k provozu za jeden až dva dny a její stavba není podmíněna typem horniny (ideální je skalnaté a jílovité podloží).

Pokud vás nepřesvědčily ani dvoj až trojnásobně nižší výdaje, měli byste přihlédnout k tomu, že v případě vrtané studny budete mít k dispozici čerstvější vodu. Rozhodnete-li se pro kopanou studnu, musíte se smířit s tím, že v ní voda po určitou dobu stojí. U vrtané studny navíc nehrozí vyschnutí a je méně citlivá na případné znečištění. Pokud k němu přeci jen dojde, jednoduše přilijete trochu sava.

Jak probíhá realizace vrtu a na co byste se měli připarvit?

K vyvrtání studny je zapotřebí speciální technika, kterou je nezbytné dopravit až k místu vrtu. Nachází-li se podzemní voda ve vyšších hloubkách, připravte okolí vrtu na přítomnost většího zařízení. Vrtání studny v rámci dokončené zahrady proto není nejvhodnější (za předpokladu, že k místu vrtu není dobrý přístup) a měli byste o něm uvažovat předtím, než přikročíte k finálním úpravám terénu. Vrtané studny je rovněž obtížné realizovat na strmějším svahu nebo na hustě osázeném pozemku.