Proč se zajímat o kryptoměnu?

Proč se zajímat o kryptoměnu?

Nejen v médiích se stále častěji setkáváme s pojmem kryptoměna a obchodování s ní. Co to znamená, proč jí věnovat pozornost a má smysl se o ni zajímat?

Od výměn k virtuálním měnám

V minulosti lidé k obchodování používali nejprve směnný obchod, výrobky a produkty měnili mezi sebou. Poté dostala každá věc svou cenu, platit se začalo penězi z ruky do ruky a obchodování bez nich bylo téměř nemožné. Mnoho let již využíváme bezhotovostní platby, vše lze zaplatit přiložením karty k terminálu a nemusíme mít u sebe ani minimální hotovost. Vývoj jde stále dopředu, k bezkontaktním platbám už využíváme také chytré hodinky nebo telefony, zatímco platební karta leží doma na stole. V posledním desetiletí se pak stávají stále oblíbenější kryptoměny, digitální druh peněz. Ty nemají svou fyzickou podobu, nelze je vybrat ani vzít do ruky, přesto jsou stále populárnější a mnoho lidí s nimi již platí a obchoduje. Když potřebujeme něco zaplatit, máme dvě možnosti. Využít hotovost, tedy zastavit se u bankomatu nebo přímo v bance a ze svého účtu vybrat potřebný obnos, nebo platit bezhotovostně, online platbami a převodem prostředků. U kryptoměny toto nejde, veškeré transakce a pohyb probíhají jen v digitální podobě.

Za běžné peníze

O nejznámějším zástupci kryptoměn už někdy slyšel téměř každý. Bitcoin patří mezi nejstarší elektronické peníze a není to jen kryptoměna, ale také internetová platební síť, která vznikla v roce 2009. Je unikátní, protože nikdo nemůže měnu ovlivňovat, zabavovat účty, padělat nebo způsobit inflaci. V celé síti není žádná centrála ani žádný člověk, který by o ní jakkoli rozhodoval a mohl ji jakkoli ovlivnit. Samotná měna je závislá na komunitě a zájmu o ni a tak mohou na kurz bitcoinu mít vliv i třeba sociální média. Pro nákup bitcoinů využijete běžné peníze, jedná se tedy především o investici, protože cena bitcoinu i dalších kryptoměn stále stoupá.

Pokud tak přemýšlíte nad tím, kam investovat volné peníze, mohou být kryptoměny tím správným řešením. Lze s nimi obchodovat a na mnoha místech také už i platit.

Publikováno: 26. 04. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Adam