Prostřednictvím dražby můžete získat nemovitost velmi výhodně

Prostřednictvím dražby můžete získat nemovitost velmi výhodně

Toužíte po lepším bydlení a hledáte způsob, jak za nemovitost výrazně ušetřit? Pokud pravidelně sledujete zprávy, zřejmě vám neuniklo, že v posledních letech zaznamenaly obrovský boom dražby nemovitostí. V dlužnících toto sousloví vyvolává hrůzu, ale pravdou je, že jde o velmi výhodný způsob, jak za nemovitost ušetřit. A při dobré konstelaci hvězd třeba až polovinu tržní ceny! V dnešním článku vám prozradíme, co od dražby můžete a nemůžete čekat, ale také jak celý proces probíhá.

V dražbě nemovitosti můžete, ale i nemusíte uspět

Většina položek, které se do dražby nemovitostí dostanou, obvykle startuje na dvou třetinách aktuální tržní ceny (tedy ceny, za kterou se nemovitost v času dražby běžně prodává). To však v žádném případě neznamená, že ji automaticky získáte o cca 30 % levněji než kdybyste ji kupovali mimo dražbu. V zásadě mohou nastat tyto situace: dražba reality v žádané lokalitě – nemovitosti v atraktivních lokalitách se téměř vždy vydraží za cenu, která se velmi blíží odhadní ceně. Jde o byty a rodinné domy ve větších městech. dražba reality v méně atraktivní lokalitě – jde především o byty a rodinné domy ve menších městech nebo v místech, která nejsou žádaná. Tyto reality se obvykle napoprvé nevydraží a jdou do druhého kola, kdy se začínají dražit na cca polovině odhadní ceny. Na dražbě těchto nemovitostí lze velmi výrazně ušetřit. Specifickými položkami, o které dražitelé z neznámého důvodu nejeví velký zájem, jsou pozemky a vlastnické podíly (a to i ve větších městech). Tyto nemovitosti lze obvykle získat za velmi nízkou cenu.

Jak dražba nemovitosti probíhá?

Rozhodnete-li se, že se dražby daného objektu nebo pozemku zúčastníte, sejdete se v předem stanoveném termínu na sjednaném místě s ostatními zájemci a poté, co zaplatíte dražební jistotu, vám soudní exekutor přidělí číslo. Zjednodušeně řečeno – draženou nemovitost získá zájemce, který za ni nabídne nejvíc. Pokud v dražbě neuspějete (respektive někdo nabídne více než vy), dostanete dražební jistotu v plné výši zpět. Údaje o místě konání dražby najdete v dražební vyhlášce zveřejněné na úřední desce pověřeným exekutorem. Další možností je dražba nemovitostí online, o které si můžete přečíst na www.drazba-nemovitosti.com.