Co jsou to svařované a tažené jekly?

Co jsou to svařované a tažené jekly?

Co je to jekl? Uzavřený ocelový profil, který patří k nejuniverzálnějším materiálům. Uplatnění jeklů je velmi široké a to napříč mnoha průmyslovými obory a samozřejmě stavebnictvím. Vyrábí se svařováním, ale také tažením.

Tažené profily

tažené jeklyTažené jekly se vyrábí z podélně svařované ocelové trubky. Využívají se všude tam, kde je kladen větší důraz na přesné rozměry a vyšší požadavky na kvalitu povrchu. Ten může být žíhaný nebo nežíhaný. Povrch tažených profilů je lesklý a na vnějším povrchu může být znatelný svár. Mohou se na něm objevit také rýhy nebo jiné povrchové vady, nicméně nesmí překročit polovinu tolerance tloušťky stěny profilu (měří se od skutečného rozměru). Výrobci dodávají také tažené jekly s odmaštěným povrchem. Povolenou toleranci vnějších rozměrů a tloušťky stěny udávají příslušné normy. Čtvercové jekly jsou rovnány v celém výrobním rozsahu. Obdélníkové jsou rovnány do rozměru vnější strany 60 mm. Po dohodě lze vyrobit profily i nad tento rozměr.

Svařované profily

Nabídka svařovaných jeklů je velmi obsáhlá a to rozměrově, tvarově i z hlediska jakosti. Svařované profily se vyrábí jako „konstrukční“ (využívají se např. při výrobě strojů) a „kalibrované“ (využívají se např. v automobilovém průmyslu). Svařované jekly se vyrábí z ocelových pásů, které se válcují za tepla a za studena. Poté, co je pás vytvarován, se podélně svaří. Při výrobě mohou vzniknout nepřesnosti vnějších rozměrů, síly stěny a radiusů, ale pouze v rámci stanovených norem. Povrchová úprava závisí na použitém výchozím materiálu. Povrch může být okujený i lesklý. Vnější výronek, který vznikne v důsledku svařování, bývá odstraněn. Na vnější straně může být znatelný svár. Vyrábí se také speciální svařované jekly, které se svařují vysokofrekvenčním proudem s indukčním přenosem na povrch jeklu. Tato technologie zaručuje perfektní homogenní svar s minimálním přechodovým pásem.

Hledáte dodavatele profilů? Vsaďte na FAVEX!

Společnost FAVEX s.r.o. se na skladování hutního materiálu specializuje již 20 let (na trhu je od roku 1994). V roce 2005 zavedla certifikovaný systém jakosti dle normy EN ISO 9001:2008. Stav skladu si můžete prohlédnou na webu www.favex.cz. Sklad v průmyslové zóně v Buchlovicích čítá cca 1000 položek, které jsou připraveny k okamžitému dodání. Položky se denně aktualizují. Mimo svařovaných a tažených jeklů FAVEX dodává také svařované a bezešvé ocelové trubky, ocelové tyče, plechy, slitky a další hutní materiál. Společnost se zabývá také přesným dělením materiálů na CNC strojích a dále nabízí přesné pálení trubek, profilů a plechů na 2D laserovém pálícím stroji. Samozřejmostí je doprava materiálu přímo k odběrateli.

Publikováno: 10. 10. 2014

Kategorie: Podnikání

Autor: Adam

Tagy: prodej hutního materiálu | svařované jekly | tažené jekly