Úchvatné řasokoule si můžete v dóze pěstovat i vy

Úchvatné řasokoule si můžete v dóze pěstovat i vy

Za určitých okolností nahradí domácího mazlíčka, vyžaduje jen minimum prostoru a bude vám přinášet ohromnou radost - co je to? No přece chlupatá a heboučká řasokoule, nenáročná řasa, která přežije i v extrémních podmínkách, natož u vás doma. Proč byste si ji měli pořídit, jak se o ni starat a na co si dát pozor?

Co je to řasokoule?

Latinsky se řasokoule nazývá Cladophora aegagropila a ve volné přírodě je k vidění především na březích jezer v Rakousku, Estonsku, Irsku či na Islandu. Za domovinu si však vybrala i Japonsko, kde si ji místní obyvatelé velmi oblíbili, a dokonce pro ni vytvořili maskota jménem Marimokkori. A právě v zemi vycházejícího slunce, konkrétně v jezeře Akan, se nachází největší zástupci této jedinečné vodní rostliny. Řasokoule zde rostou až 100 let a dorůstají až 30 cm v průměru. Řasokouli tvoří tisíce řasových vláken, které drží pohromadě a rostou do tvaru koule – ještě častěji však do šišatého či jinak atypického tvaru. Rovnoměrně kulatého tvaru dosahují koulením po dně jezera.

Jak o řasokouli pečovat?

Péče o řasokouli není vůbec složitá, a už vůbec ne časově náročná. Shluk řasových vláken potřebuje čistou, studenou vodu a minimum světla. Podstatné je, aby byla voda odstátá (např. ji nechte přes noc v ledničce), ideálně dešťová. Co řasokouli rozhodně nesvědčí, je umístění na přímém slunci. Vodu je vhodné měnit jednou za 10 dní.

Jak dosáhnout toho, aby byla kulatá?

S řasokoulí se musíte "mazlit". Když ji budete pravidelně jemně a pomalu koulet mezi dlaněmi, odmění se vám kulatým tvarem. A naopak se ji nesnažte vrátit na dno tím, že ji vyždímete. Řasokoule zkrátka občas vyplavou na povrch díky kyslíkovým bublinám, ale opět samovolně klesnou.

Může řasokoule onemocnět?

Stejně jako všechny živé organismy i řasokoule čas od času trápí více či méně závažné zdravotní potíže. Dobrá zpráva je, že řasokoule nemoci vyřeší samy. Například na sluníčku nebo silnějším světle mohou zežloutnout – pak je nutné je přemístit tam, kde jim to bude vyhovovat. Nakonec opět zezelenají, může to však trvat i rok.

Publikováno: 15. 10. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam