Vše, co jste si přáli vědět o vlajkách
Každý stát má své specifické znaky, mezi které patří i vlajky. Nebylo to tak odjakživa, ale přesto je historie vlajek poměrně dlouhá. První vlajky, respektive prapory, které dnešním vlajkám přecházely, se objevily již ve 3. tisíciletím př. n. l. a to na Blízkém východě a ve starověkém Egyptě. Tedy v kolébkách civilizace, které byly vždy tak trochu napřed před ostatními národy. V každém případě však nešlo o kusy látky, ale o předměty a nejrůznější vyobrazení upevněné na žerdi (tvz. Vexilloidy). Vlajky tak, jak je známe dnes, totiž začali používat ve 12. století př. n. l. Číňané.
Vůbec nejstarší dochovaná vlajka byla objevena v čínském městě Ma-wang-tuej a byla vyrobena- jak jinak – z hedvábí. Zhruba o tisíc let později začaly vlajky využívat také Římané – legendární římské legie s sebou nosily čtvercový kus látky uchycený na tyči. V té době prapory významně usnadňovaly orientaci v boji.
Přesuňme se však do současnosti. Dnešní vlajky mají obvykle obdélníkový tvar a jen hrstka států (např. Švýcarsko nebo Vatikán) má vlajku čtvercovou. Několik dalších výjimek tvoří tzv. cípaté vlajky (např. Ohio nebo Nepál).
U obdélníkových vlajek je poměr stran 2:3 (viz. česká vlajka) nebo 1:2. Spojené státy mají vlajku obdélníkového tvaru v poměru stran 10:19 a Polsko 5:8. V průběhu času se struktura vlajek jednotlivých států mění, ale některé mají stejnou vlajku po několik staletí. Nejstarší vlajkou se chlubí Dáni (nezměnila se již 800 let) a Britové.
A jaký je rozdíl mezi národní a státní vlajkou? Národní vlajky mohou používat také soukromé osoby a instituce, ale státní vlajky pouze státní orgány. V praxi se však termíny běžně zaměňují a to především proto, že se národní a státní vlajky v ničem neliší. Výjimku opět tvoří jen několik málo států (Rakousko, Finsko...), který má na státní vlajce symbol navíc.
A protože se blíží zimní olympijské hry, možná vás napadlo, že si v rámci fanouškovství pořídíte naší národní vlajku. Seženete ji ve specializovaném e-shopu na www.vlajky24.cz.
Publikováno: 30. 01. 2014
Kategorie: Skvělé tipy