Vkusná zahradní pergola vyřeší problém s přehřátou terasou

Vkusná zahradní pergola vyřeší problém s přehřátou terasou

Léta v České republice bývají poslední dobou doslova tropická. Majitelé zahradních teras si tak často, ač obklopeni zelení, ani pořádně neodpočinou. Střešní terasy jsou na tom ještě hůř - rozpálený beton vás do večera nenechá ani vykročit z bytu a rajčata v truhlících skomírají. Kde najít trochu stínu? Řešení nabízí zahradní pergola.

Proč zrovna zahradní pergola?

Začnete-li na internetu pátrat po možnostech zastřešení terasy, pravděpodobně na vás nejprve vykouknou v hojném počtu klasické markýzy. My se ale dnes zaměříme na jejich robustnější a neméně zajímavou alternativu, jíž jsou pergoly. Protože jsou rozměrnější, zakryjí i větší terasy, a navíc je na rozdíl od markýz nebudete muset stahovat, jakmile se na obloze začnou sbírat mraky. Ať už venku pálí slunce, nebo se přežene déšť, počasí si na vás nepřijde. Pobyt na terase tak nebude omezen na pár hodin denně, od jara až do konce podzimu zde budete bez obav moci relaxovat vy i vaše děti. Elegantní pergoly se samozřejmě uplatní i jako krytí venkovních prostor restauračních zařízení. zahradní pergola - z hliníku

Jaký materiál zvolit?

Výběr materiálu pergoly podléhá několika kritériím, z nichž na prvním místě stojí to estetické. Zastřešení terasy navazuje na váš dům a rozšiřuje obytný prostor, rozumí se tedy samo sebou, že by mělo ladit s celkovou koncepcí domu i zahrady, která terasu v mnoha případech obklopuje. S okolní zelení si bude dobře rozumět dřevěná terasa, proto tento nesmrtelný materiál volí mnoho lidí. K moderním stavbám se ovšem skvěle hodí spíše hlinkové pergoly, které přinášejí mnoho funkčních výhod.

Volně stojící pergoly

Dosud jsme se bavili pouze o zastínění terasy, ale co když potřebujete chránit posezení v koutku zahrady nebo plácek u bazénu, kde často sedáváte? Možnosti montáže pergoly jsou mnohem širší než u markýz, proto není problém instalovat je do volného prostoru. Je třeba pouze pořídit větší počet nosných sloupů než při montáži u stěny, čímž zahradní pergola získá dostatečnou stabilitu.

Hliníkové pergoly na vzestupu

Lehký a současně odolný hliník je v současnosti jedním z nejpopulárnějších materiálů, pokud jde o zastřešení zahradního posezení. Hliníkové pergoly mají vynikající životnost, jsou velmi variabilní a s vhodně zvolenými bočními markýzami vás ochrání nejen před vedrem a deštěm, ale i před nevítanými zraky sousedů. A co je nejlepší, můžete si je objednat společně se stahovací střechou, obsluhovanou ručně, nebo na elektrický motor. Mezi základní vybavení některých pergol patří také "okap", kde je voda sváděna do nosných sloupů a střechu pergoly nezatěžuje. zahradní pergola z bohemiaflex-cs.cz

Rafinované zastínění

Profesionální výrobci nabízí desítky látek v nejrůznějších designech. Mezi nimi se určitě najde taková, která bude ladit s exteriérem vašeho obydlí. Bývají vyrobeny z odolných materiálů, které snesou menší přeháňku. Pevné PVC s pořádnou impregnací nabídne jistotu i v silném dešti. Nejlepšími vlastnostmi ale oplývají akrylátové látky ošetřené nanotechnologií.

Něco navíc

Nadstandardní pergoly mohou nabídnout vychytávky, o jejichž existenci jste dosud neměli ani tušení. Co byste řekli na dešťové nebo sluneční čidlo, díky nimž markýza detekuje změny počasí a sama se stáhne? Pro pohodlí časně na jaře a v pozdních měsících podzimu lze pergolu také zateplit a je možné do ní instalovat osvětlení. Tohle všechno dokáže například odborník na protisluneční zařízení, společnost Bohemiaflex CS, která se zabývá také zakázkovou výrobou zahradních pergol. A pokud si v jejich běžné nabídce nevyberete, snadno vyřeší i atypické zastínění terasy. Společnost zajišťuje záruční i pozáruční servis svých výrobků a v případě potřeby dodá náhradní díly.

Publikováno: 01. 04. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam