Reklama

Stříbrné mince

Přemýšlíte o tom, kam vložit svoje peníze? Investujte je do stříbra.

Ubytování na Slovácku

Ubytujte se v stylovém rodinném penzionu umístěném v srdci Slovácka.

ŽĎAS - průmyslové stroje

Spolehlivý výrobce kvalitních zařízení pro zpracování kovového odpadu

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Uncategorized

8 rad, jak uchovat cenné exponáty a archiválie

Napadlo vás někdy, jak může být těžké zajistit ideální podmínky v muzeu nebo galerii tak, aby se zde cenné exponáty, archiválie, dokumenty a další připomínky historie nezničily a nechaly tak odkaz pro další generace? Inspirujte se, jak tyto cennosti uchovat a ulehčit tak archivům i dalším kulturním institucím.

1) Při uchování cenností je důležité vědět, jaká je vhodná vlhkost, která těmto předmětům a dokumentům neuškodí. Například kožené věci by měly být uchovány v rozmezí vlhkosti 50 až 65%, papíry někde mezi hodnotami 50 a 60%, nábytek při vlhkosti zhruba kolem 50 až 55%. I z těchto důvodů se vlhkost v muzeích a galeriích doporučuje udržovat zhruba od 50 do 60 až 65%.

2) Prvním krokem, jak zjistit, zda je v muzeu, archivu nebo v knihovně správná vlhkost je použití přístroje na měření vlhkosti. Vlhkoměr se dá koupit například i v domácích potřebách, ale zvolit můžete i dražší blánový nebo digitální vlhkoměr, který ukáže vlhkost v místnosti ihned.

3) Vlhkost má nepříjemný vliv nejen na dokumenty a cennosti, ale také na lidské zdraví. Pokud v muzeu pracujete a trávíte zde celý den, tak si můžete všimnout některých zdravotních obtíží. Naopak nízká vlhkost vzduchu může být příčinou suchého a dráždivého kašle, škrabání v krku a také pocitu zvýšené únavy.

4) Rychlým řešení tak může být použití odvlhčovače. Ten dokáže pročistit vzduch v místnosti, zajistit ideální vlhkost a uchránit tak nejen cennosti v muzeu, ale také vaše zdraví. Odvlhčovač vzduchu pracuje na principu kondenzace par.

5) Při použití odvlhčovače se doporučuje nevětrat a v místě, které se snažíte vysoušet, je dobré mít zavřená nejen okna, ale také dveře. Tím zamezíte zvyšování vlhkosti při vysoušení. Velkým pomocníkem jsou také odvlhčovače vzduchu, které jsou pojízdné a můžete je tak přemisťovat do dalších místností a odvlhčit tak větší část prostoru.

6) V galeriích, muzeích, knihovnách i archivech je odvlhčovač vzduchu nepostradatelným pomocníkem, který zde brání vzniku plísní, bakterií a hniloby. Vyzkoušet můžete odvlhčovače řady AIRSEC nebo DEHUMID, které vám ušetří energii a náklady na jejich použití jsou minimální.

7) Do muzeí se také skvěle hodí řada CDF, kde se snoubí elegance a praktická i funkční stránka přístroje. Tento odvlhčovač můžete mít v muzeu nebo galerii i viditelně, protože vypadá velmi reprezentativně. Jeho luxusní design si zamilujete.

8) Odvlhčovače vzduchu můžete samozřejmě použít také v domácnostech, v kancelářích nebo ve skladovacích prostorech. Jejich moderní design, tichý chod a nízká spotřeba i nízká hlučnost z nich dělají praktické pomocníky, bez kterého se neobejdete. Již po prvním dnu provozu uvidíte ve sběrném kontejneru odvlhčenou vodu. V případě, že není prostor extrémně nasáklý vodou a/nebo zdroj vlhkosti není příliš silný, zaznamenáte změnu už i pocitově. Samozřejmě, u menšího prostoru se projeví změna rychleji. Určitě si také všimnete postupně klesající hodnoty relativní vlhkosti na ukazateli vlhkoměru.

Neváhejte a pořiďte si tedy odvlhčovač vzduchu do muzea, do galerie nebo do archivu a uchovejte tak vzpomínky v ideálním klima, snadno a bezpečně.

Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *