3 způsoby, jak se v létě osvěžit

3 způsoby, jak se v létě osvěžit

Léto jasně dává najevo, kdo tady zrovna vládne. Teploty vysoko nad třicet stupňů, spalující sluneční paprsky, nesnesitelné vedro. Nejeden z nás marně hledá alespoň kousek stínu a doma pak zapíná klimatizaci nebo větrák. Zchladit se však dá nejen zvenčí, ale – a mnohem účinněji - i zevnitř. Způsobů je celá řada, co vás osvěží nejlépe?

Ovoce a zelenina

Myslíte si, že pitný režim musíte splnit jenom pitím čisté vody? Velký omyl, potřebnou dávku hydratace vám dodá i ovoce a zelenina. Čerstvých a šťavnatých plodů kolem sebe máme v tomto ročním období víc než dost, proto by byla škoda toho nevyužít. Sáhněte hlavně po těch s dostatkem vody, správnou volbou budou grepy, broskve, ananasy, pomeranče nebo meruňky, ze zeleniny pak vsaďte na salát, rajčata, okurky, celer nebo ředkvičky. Chcete-li nejen doplnit tekutiny, ale navíc i účinně zabojovat s horkem, pak si dopřejte meloun, bobulovité ovoce, špenát nebo pálivé papriky.

Lehká jídla

Konzumujte lehká jídla, která jsou pro žaludek dobře stravitelná. V letním jídelníčku by neměly chybět ryby, bílé maso, celozrnná rýže, luštěniny. Odlehčeně se dají připravit i těstoviny, třeba s tuňákem nebo kuřecím masem. Nelákají-li vás v tropických dnech teplé pokrmy, určitě si kromě klasických salátů oblíbíte studené polévky. V české kuchyni se sice zatím moc nezabydlely, ale v horkých zahraničních krajinách je servírují naprosto běžně, ať už ty ovocné nebo zeleninové. Za vyzkoušení rozhodně stojí španělské gaspacho nebo starodávná okurková polévka s podmáslím.

Vlažné nápoje

V létě se více potíme, proto musíme ztracené tekutiny a minerální látky, které z našeho těla odchází, doplnit. Jinak se budeme cítit unavení a malátní. Základ by měla tvořit samozřejmě obyčejná čistá voda, kterou si pro zpestření můžete dochutit různými kousky ovoce. Zapomeňte na ledové nápoje, nejen, že osvěží jen krátkodobě, ale pro tělo by mohly být pořádným šokem. Střevní problémy pak na sebe nenechají dlouho čekat. Daleko lepší službu vám prokáže vlažný zelený čaj, který spaluje horkost a rozpálenému organismu prospěje nejvíce. Nejen, že skvěle chutná, navíc je zdravý a dovede náležitě povzbudit. Pokud se ani v parném létě nedovedete vzdát vaší oblíbené čerstvé kávy, pak mějte na paměti, že odvodňuje. Proto si vždycky současně se zapnutím kávovaru natočte i sklenici čisté vody, ať deficit doplníte. Dehydratace a s ní spojené problémy si tak na vás nepřijdou!

Publikováno: 30. 07. 2019

Kategorie: Strava

Autor: Adam