8 důvodů, proč si zamilujete malování podle čísel

8 důvodů, proč si zamilujete malování podle čísel

Pracovat a tvořit rukama je nejlepším způsobem relaxace. Letošní rok je opět náročným. Připoutal nás doma a stále se nemůžeme věnovat mnoha zájmům, na které jsme byli zvyklí. Je na nás též zabavit děti, ale třeba i partnera, často starší rodiče. Hodilo by se společné hobby, ve kterém bychom se doplňovali. Pojďte zkusit malování podle čísel.

Naučte se relaxovat kreativně

Každý relaxujeme jinak. Někdo čte, jiní sledují seriály na streamovacích službách. Oblíbenými činnostmi v rodinách s dětmi jsou stolní hry. A pozor, už dávno to nejsou jen Člověče nezlob se, šachy, pexeso či mikádo. I karetní hry doznaly obrovských změn. Mnozí bychom však rádi něco tvořili. Po létech chytli do ruky štětec a třeba něco namalovali. Mnohdy si však nevěříme, máme strach z nesvedeného díla, nebo nás postihne „syndrom prázdného papíru“. Prostě nevíme, kde a čím začít.

Moderní antistresové omalovánky vás postaví k malířskému stojanu

Řada z nás proto zůstává u moderních antistresových omalovánek, ty ale nemusí uspokojit každého a výsledek z nich není nikdy tak dokonalý, jako když něco namalujete na bělostné plátno kvalitními akrylovými barvami. Zkuste malování podle čísel. Ne to v jednoduché papírové omalovánce, ale na větším formátu, přímo na plátně. Nebudete mít problém začít. Dostanete totiž plátno předtištěné tak, že můžete štětci a barvami malovat stejně, jako byste vymalovávali omalovánku. Tento způsob je však mnohem zábavnější a výsledek dokonalejší. Takového dílo si rádi vystavíte doma na zdi a rozhodně na něj budete pyšní. Malování podle čísel jsou vlastně lepší antistresové omalovánky. Výhodou je nejen dokonalejší výsledek a rozhodně kreativnější tvoření, ale rovněž to, že vše, co k této protistresové aktivitě potřebujete, dostanete doslova naservírováno. Tedy do posledního odstínu akrylové barvy, kterou budete své plátno malovat.

Co přesně je malování podle čísel

Možná něco podobného znáte z dětských časopisů či speciálních tištěných omalovánek, které se však vybarvují pouze pastelkami. Obrázek se vytiskne tak, že je jako mapa rozdělen na jednotlivé části, z nichž máte každou vymalovat jinou barvou. Abyste věděli, na kterou plochu jakou barvu nanést, jsou vždy označeny číslem. Každé použité číslo pak představuje konkrétní barvu, kterou máte použít. Moderní malování podle čísel vám však nabídne vyšší level než jen klasické omalovánky. Představte si, že si budete moci namalovat skutečně efektní obrázek, klidně reprodukci slavného uměleckého díla, nebo jiný oblíbený motiv. Vás může bavit zátiší, stylizovaný portrét zvířat, děti třeba oblíbená pohádková postava. Dokonce lze jít dál a nechat si jako obraz pro malování podle čísel připravit i vlastní fotografii – rodinnou fotku s dítětem, fotky svých domácích mazlíčků, svatební fotku či třeba vlastní portrét. Záleží jen na vás, co z toho by se vám líbilo jako namalovaný obraz. Předpřipravený obraz dostanete vytištěný na plátno, nebo dokonce vypnutý na rám. Stačí jej pak položit na stůl, nebo upevnit do malířského stojanu (pro větší formáty je to rozhodně praktičtější), a malovat. Nic k malování nepotřebujete, protože spolu s předtištěným plátnem dostanete i štětce a kompletní sadu barev pro malování. Akrylové barvy jsou označeny čísly a pokud by vám náhodou nestačily, máte jejich doplnění zdarma.

Obrazy podle čísel nabízí e-shop Zuty.cz

Témat obrazů je velké množství: zvířata, květiny a rostliny, malování podle čísel pro děti, krajina a příroda, města a místa, lidé a osobnosti, abstraktní obrazy, tanec a hudba, jídlo a pití, zvěrokruh, pop-art, romantické motivy, náboženské motivy, kopie obrazů velkých umělců i třeba dopravní prostředky. Jak již bylo řečeno, objednat si máte možnost i vytvoření předlohy podle zaslané fotografie.

Proč se dát na malování obrázků podle čísel?

Do malování se pouští ženy, ale i muži. Baví děti i seniory. Jak to, že to zvládají všichni? Zuty.cz nabízí obrázky v pěti stupních náročnosti – od velmi snadných až po velmi složité. Takže z toho důvodu mohou s tímto hobby začít už poměrně malé děti, či se do něj pustit ti méně trpělivý z nás. U dětí je snad omezujícím limitem pouze vaše úvaha, kdy jste ochotni dát dítěti do ruky akrylové barvy, které se nedají na rozdíl od všech moderních temperek a vodovek vyprat. Pokud se rozhodnete pro úroveň „velmi složité“, připravte se na to, že budete barvy střídat po milimetrových ploškách, sáhnete si na různé typy štětců a pravděpodobně se seznámíte i s různými malířskými technikami. Práce to bude titěrná, avšak s výsledkem, který bude stát za to. Tento obraz totiž nerozeznáte od originálu. Výsledek bude prostě naprosto famózní. Podívejte se, jak začít malovat. A jakých je tedy 10 důvodů, proč si zamilujete malování podle čísel?

1. Zlepší se vaše kreativní cítění

Někteří z nás se narodili kreativní více, jiní méně. Pravdou ale je, že kreativitu naše geny ovlivňují jenom částečně a z velké části je o tom, jak v této oblasti trénujeme svůj mozek. Ano, i kreativně myslet se dá naučit, a právě malování nám v tom umí pomáhat. Tvořit lze začít v každém věku. Mnozí z nás malířský štětec drželi naposled v ruce ve výtvarce na základní škole. A může to být pěkná řádka let. Je to přitom velká škoda, protože na zlepšování motoriky i rozvoji kreativního myšlení se dá pracovat v každém věku. U dětí pomůže malování podle čísel s rozvojem jemné motoriky, u seniorů podpoří zdraví mozku. A nás, vystresovanou střední generaci, zbaví stresu a možná ještě více. Právě při malování, kdy se soustředíme pouze na tvoření, nás budou napadat ty nejlepší nápady a myšlenky. Rozhodně to není ztráta času ani pro zarytého workoholika.

2. Malování podle čísel vylepší vaši paměť

Paměť potřebuje trénink v každém věku. A dnes se nám tohoto cvičení příliš nedostává. Máme mobilní telefony, jsme trvale online, takže spoléháme na to, že vše „vygooglíme“. Pak se divíme, že jen co složíme telefon, zjišťujeme, že jsme si nezapamatovali nejen obsah hovoru, ale pomalu ani to, s kým jsme telefonovali. Naučit se slova písničky je pro nás téměř nemožné a co si někam nezapíšeme, na to si již nevzpomeneme. Kolem nás je dnes příliš techniky, která funguje jako berlička pro naši paměť. Může se nám to však vymstít třeba v brzkém nástupu stařecké demence. Pojďte trénovat paměť i své vybavovací schopnosti. Kreativní malování podle čísel vám v tom pomůže.

3. Pomocí malování se vyjádříte a uvolníte skryté emoce

Malování bývá součástí různých terapií. Umožňuje uvolnit skryté emoce i nadbytečnou energii. Odbourává stres, frustraci, umí dokonce ulevit fyzické bolesti. Díky malování lze dosáhnout emoční zklidnění a je nápomocné i v řešení různých posttraumatických situací.

4. Naučíte se kriticky myslet

Kritické myšlení znamená nepodléhat prvnímu dojmu, nepřebírat zažité stereotypy, ani dávat na obecné mínění. Schopnost zaujmout odstup, připustit jiný pohled i nabídnout ten vlastní – to vše jsou schopnosti, které nám pomáhají být inovativními. A i tomu nás umí učit malování. Připadá vám malování podle čísel jenom kopírováním něčeho předepsaného? Záleží jen na vás, jak rychle dostanete odvahu jít na malování po svém. Obrazy podle čísel vás však dovedou nakopnout, i když se necítíte zrovna v malování kovanými. Třeba rychle zjistíte, že na to chcete jít jinak a po svém.

5. Malování funguje jako antistresová zábava

Věděli jste, že jednou z nejčastěji pokládaných otázek vyhledávači je dotaz na to, jak se zbavit stresu? Bojujeme s ním všichni dnes a denně. Tíží nás povinnosti, zdraví, strach o blízké, finanční situace, neúspěchy i úspěchy. Často takzvaně vyhoříme a nejsme pak schopni se věnovat normálním činnostem. Malování nás umí opět vrátit do normálního pracovního života a rovněž se propříště podobného stavu vyhoření vyvarovat. Učí nás totiž odbourávat stres, relaxovat a vhodným způsobem „vypínat“ či nechávat starosti za sebou alespoň po dobu, kdy se věnujeme tvoření.

6. Zbavíte se negativních emocí

Nenávidíme, zlobíme se, toužíme se pomstít… Jenomže negativní emoce nás stahují ke dnu. Pouze pozitivní myšlenky nás osvobozují, nalévají optimismem a pocity opravdového štěstí. Negativní emoce jsou signalizací toho, že nám chybí sebevědomí. Pojďte si jej zvýšit. Třeba tím, že si namalujete ručně malovaný obraz, na který budete pyšní a všichni jej budou obdivovat.

7. Naučíte se soustředit na detaily

Povrchnost nás obklopuje. Buďte jiní. Naučte se věcem věnovat detailně. Vytrénujte oči vidět maličkosti a mozek řešit detaily. To, co byste dříve ignorovali, se stane pro vás důležitým. Zlepšíte si koncentraci a naučíte se zlepšováním detailů tvořit dokonalý celek. A nejen při malování podle čísel.

8. Pomůžete v rozvoji svým dětem

Zapojte do této činnosti i své děti. Malování podle čísel pro děti – to jsou zejména jednodušší náročnosti. Sledujte však, jestli už nepotřebují tu vyšší. U dětí se zlepšuje jemná motorika. Dítě se seznamuje s čísly, s barvami i s uměním. Umí se být soustředěným, vydržet déle u konkrétní činnosti, být pedantním, ale brzy zjistíte, že i kreativním. Děti vás brzy překvapí, že si začnou obrázek přetvářet k obrazu svému. A proč ne! Trávit čas u malířského plátna je pro děti rozhodně prospěšnější, než když se vám „ztratí“ někde na sociálních sítích.

Znáte pozitiva malování podle čísel?

  • Podporuje zdraví
  • Stimuluje pocit štěstí
  • Zlepšuje emoční schopnosti i mentální zdraví
  • Podporuje motorické schopnosti
Pořiďte si v e-shopu Zuty.cz předtištěné plátno pro sebe, pro své děti, ale klidně jej věnujte jako dárek. Plátna se prodávají v několika velikostech, ve variantě bez napnutí na rám a s napnutím. Vybrat si lze složitost díla a zdarma doplnit barvy, pokud vám ty s obrázkem dodané nebudou stačit. Pro malování dostanete kvalitní akrylové barvy, které mají skvělou světlostálost a váš obraz vydrží nádherným. Popisek k obrázku: Malování podle čísel je skvělým relaxačním hobby i pro „nemalíře“.

Publikováno: 17. 04. 2021

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam