Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Investiční zlato

Investujte chytře. Zhodnoťte své peníze nákupem zlatých mincí a slitků

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Auto-moto

Proč byste měli zvážit přestavbu auta na ethanol e85?

V posledních letech stoupá zájem o „bio“ a „eko“ produkty a to napříč všemi obory. Ostatně co je na tom špatného, brát ohled na životní prostředí a zároveň výrazně ušetřit? Touto cestou se můžete vydat i vy, pokud necháte přestavět svůj vůz na ethanol 85. Čeští motoristé sice o tomto typu paliva nemají tak velké povědomí jako v zahraničí, ale v jihoamerických státech, v Německu či ve Skandinávii jsou přestavby na denním pořádku. Vzhledem k tomu, že cena pohonných hmot průběžně stoupá, bude ethanol e85 hrát stále větší roli.

Odkud se bioethanol 85 bere?

Bioethanol se vyrábí z biomasy a to nejčastěji z potravin bohatých na cukry a škrob (brambory, řepa, cukrová třtina, kukuřice). Oproti ostatním palivům, která se běžně využívají v automobilovém průmyslu, má ethanol e85 mnohem nižší emise CO2.

Jaké výhody vám přestavba přinese?

V prvé řadě jde o nezanedbatelnou finanční úsporu. Ethanol e85 je zhruba o třetinu levnější než benzín a díky nižší spotřební dani. Spočítejte si, kolik ušetříte za rok – předpokládáme, že rozhodně nepůjde o zanedbatelnou částku.

Ale tím výhody přestavby na e85 teprve začínají. Za zmínku stojí i další vlastnosti bioethanolu, o kterých se tak často nehovoří. Například vyšší oktanové číslo, což v praxi znamená vyšší výkon motoru a v případě zachování výkonové rezervy pak nižší spotřebu. Emise CO2 jsou až o 70 % nižší.

Ethanol e85 hoří chladněji než benzín, čímž prodlužuje životnost motoru. Jednotlivé komponenty jsou vystaveny nižším teplotám, méně se namáhají a tvoří se na nich menší množství usazenin. A díky čistícím schopnostem jsou v čistém stavu udržovány také vstřikovací prvky.

Jak dlouho přestavba tvrvá a co dalšího byste měli o ethanolu e85 vědět?

Přestavba je rychlá a bezproblémová – trvá jen pár hodin (v průměru 2 až 3 hodiny) a např. u společnosti ASTES s.r.o. (www.e85-ethanol.eu) vás vyjde na cca sedm tisíc korun. Oproti přestavbě na LPG není nutné provádět zápis o přestavbě do technického průkazu. Montáž systému není nevratná a rozhodnete-li se, že již nadále nechcete biopalivo využívat, necháte si ho demontovat.7

S jednotkou e85 můžete parkovat i v podzemních parkovištích a možná vás překvapí, že ethanol lze míchat s benzínem (v libovolném poměru) – tankuje se do stejné nádrže jako benzín.

Tak co na to říkáte? Ethanol e85 navíc není jen jakýmsi módním eko a bio výstřelkem. Málokdo ví, že biopalivo využívaly již první automobily. Fordův motor poháněl ethanol z kukuřice a Dieselův zase olej z burských oříšků. V České republice momentálně funguje více než 250 čerpacích stanic a vypadá to, že se úspornému a ekologickému palivu blýská na lepší časy.

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Nesmí se zapomet, ze casem ethanol prozere, vse co je hliníkové. Má sice vyssi oknany ale mnohem mensí výkon, (asi 30 – 35%), takze se spotrebuje o tech 30 procent více ethanolu, nez benzinu. Musí být hydratován a proto z výfuku tece voda. V zime spatne startuje, musí se pridat malá nádrz na benzin. Po ohrátí motoru, uz to funguje stejne. Je doporucené vymenit palivovou nádrz, protoze zrezaví na její dolní cásti, kvuli prítomnosti vody. Atd…