JUDr. Pavel Smutný: Česko se musí stát centrem obchodu. Klíčem je partnerství s Izraelí

JUDr. Pavel Smutný: Česko se musí stát centrem obchodu. Klíčem je partnerství s Izraelí

Obsah článku:
  1. Kdo je Pavel Smutný?

Českému exportu do Izraele svítá na skvělé časy. Anebo snad na zlaté časy? Podle prezidenta Česko-izraelské obchodní komory Pavla Smutného je budoucnost ve společných investicích v Africe či v Asii. V loňském roce export vzrostl o 58 procent a je reálné, aby se dostal na dvojnásobnou hodnotu.

Na otázku ohledně současné hodnoty obchodu s Izraelem Smutný odpověděl, že jen pro český export jde o částku 23 miliard korun. Přesné důvody neuvěřitelného rozmachu zatím nebyly zanalyzovány, ale ve srovnání s ním je export do Číny už jen dvojnásobný. A přestože se zřejmě nikdy nedostane na hodnoty vývozu do Německa, odhadovaný potenciál se pohybuje v rozmezí 45 až 50 miliard korun ročně.

Podle Smutného nehrají roli jen vzájemné sympatie a podobné politické zájmy Česka a Izraele, podstatný je zejména ohromný potenciál růstu, kterému se vyrovná jen málokterá blízká země.

K nejvýznamnějším firmám patří například izraelská společnost Teva – 14. největší plátce DPH v Česku. Zřejmě nejvýznamnějším společným projektem, o kterém Smutný hovoří jako o „průlomovém“, je pořízení klíčového radarového systému Iron Dome. Dokonale reflektuje společné zájmy státu, vědy, výzkumu i byznysu.

Prezident Česko-izraelské obchodní komory věří, že společná budoucnost obou zemí spočívá v pronikání na třetí trhy, k čemuž mají obě země velmi dobré podmínky. Česká republika by se měla stát centrem obchodu a udržet marži, která nyní proudí do zahraničí. Budou-li firmy podnikat ve třetích zemích, nebude docházet k výraznému odtoku financí (cca 400 mld. korun za rok) kvůli zahraničním koncernům.

Smutný podotýká, že Izrael Českou republiku nevnímá jako konkurenta nebo podřazenou zemi, ale jako rovnocenného partnera. Příkladem české firmy, která má v Izraeli nemalý podíl obratu (aktuálně čtvrtinu), je Meopta Přerov.

Kdo je Pavel Smutný?

JUDr. Pavel Smutný je český advokát, podnikatel, mecenáš a filantrop, který se specializuje na mezinárodní investiční vztahy a obchodní právo. Je členem několika mezinárodních obchodních komor, prezidentem nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, společníkem známé advokátní kanceláře CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ, s.r.o. a v neposlední řadě prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Publikováno: 23. 03. 2017

Kategorie: Podnikání

Autor: Adam