Anhydrit, nebo beton?

Anhydrit, nebo beton?

Stavba rodinného domu je velká věc. Komplexní proces zahrnuje množstvích dílčích činností, jež na sebe navazují a o žádné u nich nelze říct, že by nebyla důležitá. Některé práce jsou však přeci jen o něco důležitější než ostatní. Jmenovitě realizace podlahy – tedy povrchu, na který se následně položí podlahová krytina. V posledních letech jsou velmi populární tzv. lité podlahy. V čem tkví jejich největší výhody a jaký je rozdíl mezi anhydritovým a betonovým potěrem?

Snadná a velmi rychlá aplikace

Ještě než si položíte otázku, zda je lepší anhydrit nebo beton, seznamte se s postupem lití podlah. Oba typy potěrů (anhydritový i betonový) jsou vysoce tekuté, a proto se velmi dobře pokládají. Výsledkem je perfektně rovný povrch bez nutnosti aplikace vyrovnávacích vrstev, což ve finále šetří čas, a tedy i náklady. Odborníkům jde práce rychle od ruky, za den mohou nalít plochu 1000-1500 m². Oproti jiným technologiím se realizace podlahy zkracuje až o polovinu. Pochozí je přitom již za 24-48 hodin.

Je lepší anhydrit, nebo beton?

Označit jednu ze směsí za „lepší“ by nebylo objektivní. Oba typy materiálů nabízí specifické výhody, a proto je vhodné nejprve definovat konkrétní požadavky, na jejichž základě lze zvolit správnou variantu. V čem se anhydrit a beton liší? Materiály nabízí rozdílnou únosnost. Ve srovnání s betonem může být litá podlaha z anhydritu tenčí, a přesto dosahuje požadovaných vlastností. Dané kritérium je využitelné například při rekonstrukci, kdy je kladen důraz na co nejnižší zatížení objektu. Dále pak v souvislosti s podlahovým vytápěním – průchod tepla nižší vrstvou je logicky efektivnější. Lité podlahy z betonu pak nachází uplatnění v místech, kde hrozí vyšší vlhkost (obvykle sklepy, garáže, historické objekty), na kterou je anhydrit náchylnější. Chcete se o problematice dozvědět více nebo vás jen zajímá lité podlahy ceník? Odpovědi na základní i zapeklité otázky najdete na anhypodlahy.cz.

Publikováno: 06. 06. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam