Rekonstruujete podlahy? Zapomeňte na beton a jděte do anhydritu!

Rekonstruujete podlahy? Zapomeňte na beton a jděte do anhydritu!

Pustili jste se do rozsáhlé rekonstrukce bydlení a čeká vás renovace podlahy? Předtím, než začnete míchat beton, však promyslete alternativu v podobě anhydritu. Takzvaný „materiál budoucnosti“, jak se anhydritu často přezdívá, má ve skutečnosti od alternativy poměrně daleko. Jde o plnohodnotnou náhradu betonu, která ho svými fyzikálně-chemickými vlastnostmi ve většině ohledů předčí. Pokud jste o anhydritu doposud neslyšeli, určitě vám jsou známé lité podlahy. Využívají se poměrně dlouho a to jak v rámci rekonstrukce rodinných, tak i průmyslových a komerčních objektů.

V čem je anhydrit lepší než beton?

Lité podlahy z anhydritu tvoří samonivelační potěr složený ze síranu vápenatého, písku, vody a několika dalších složek, díky kterým se pyšní unikátními vlastnostmi, které žádný jiný materiál nemá. Především jde o skvělou rozprostíratelnost a perfketně rovný, hladký a pevný povrch. Dalšími argumenty je absence dilatatačních spár a blesková a nenáročná aplikace. Ta v běžně velkém rodinném domě trvá zhruba jeden den a nedochází během ní k víření prachu a nečistot. Anhydritová podlaha je připravena na pokládku libovolné krytiny již 3-6 týdnů od aplikace (za předpokladu, že je místnost dostatečně odvětrána a vysušena). Chodit po ní můžete již na druhý den a zatížit po pěti dnech. Na litou podlahu nedají dopustit ani ti, kteří se rozhodli pro instalaci podlahového vytápění. Díky homogenního složení anhydritu dochází k mnohem rychlejšímu a především pak rovnoměrnému prohřívání. A aby toho nebylo málo, anhydrit je přímo předurčen do starších objektů, které jsou náchylné na narušení statiky. Vzhledem k tomu, že je aplikovaná vrstva potěru nižší než vrstva betonu, nedochází k nadměrnému zatěžování konstrukce.

Anhydrit je dokonalý. Opravdu?

Není vše zlato, co se třpytí a samozřejmě to platí i o anhydritu. I on má své nevýhody, které jsou spojené s pokládkou. Zmínili jsme, že aplikace je rychlá a fyzicky nenáročná, ale vzhledem k povaze materiálu nelze provádět dodatečné opravy povrchu. Aplikace musí být provedena čistě a na jeden zátah, což je bez předchozích zkušeností takřka nemožné. Litou podlahu si zřejmě sami neuděláte a nezbude vám, než se obrátit na někoho, kdo má k dispozici moderní techniku a zvučné reference. Jedním ze specialistů je společnost Anhypodlahy s.r.o., která se pokládkou anhydritových podlah zabývá více než 20 let. Další informace najdete na www.anhypodlahy.cz.