Bankovní, nebo nebankovní půjčka? Toť otázka...

Bankovní, nebo nebankovní půjčka? Toť otázka...

Dostali jste se do špatné finanční situace, nebo máte jiný důvod, který vás žene k půjčce? Ať už je vašim motivem doplatek za plyn, nové zařízení do bytu nebo oprava automobilu, budete se muset rozhodnout mezi bankovními a nebankovními půjčkami. Ale které jsou výhodnější? Po přečtení dnešního manuálu budete mít jasno.

Základní charakteristika bankovních půjček

Banka je ekvivalentem pro zavedenou instituci, na kterou je vždy spolehnutí. Na aktivity bank dohlíží ČNB, která podmínky půjček reguluje ve prospěch klientů. Obecně lze říct, že banky nabízí poměrně výhodné úrokové sazby, minimální poplatky a především transparentní podmínky. Nabídka bankovních finančních produktů je široká a zahrnuje krátkodobé (např. kontokorent nebo kreditní karta) i dlouhodobé půjčky (klasický spotřebitelský úvěr, hypotéka...). „Negativem“ jsou vysoké požadavky na bonitu (žadatelé musí disponovat stabilním příjmem) a platební morálku (banky prověřují registry dlužníků).

Základní charakteristika nebankovních půjček

Není to tak dávno, kdy většina lidí nahlížena na nebankovní půjčky jako na lichvu či dokonce podvod. Realita je ale jiná – na českém nebankovním trhu působí spousta renomovaných nebankovních institucí, jejichž produkty se v mnoha směrech vyrovnají těm bankovním. Přesto je na místě notná dávka opatrnosti. Nebankovní půjčky nejsou pod dohledem ČNB a v segmentu je rovněž nemalé množství tzv. úvěrových žraloků. Tedy nebankovních společností, které půjčky velmi vysokými úroky a poplatky. Mezi největší výhody nebankovních půjček patří dostupnost (menší nároky na bonitu a platební morálku) a rychlost vyřízení.

Je lepší požádat o půjčku v bance, nebo u nebankovní společnosti?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na tom, co od půjčky vyžadujete. Sepište si své požadavky a podle toho se rozhodněte pro optimální řešení. Některé nebankovní společnosti nabízí specifické typy půjček, na které v bance nenarazíte. Jde o tzv. půjčky před výplatou (neboli SMS půjčky), jejichž podstatou je poskytnutí menší částky (řádově stovky až tisíce korun) na dobu několika dní až týdnů. Tyto krátkodobé mikroúvěry, ač jsou velmi drahé, jsou u nás i v ostatních evropských zemích velmi oblíbené. Někteří poskytovatelé těchto půjček nabízí akci, v rámci které lze získat první půjčka zdarma. Stačí, když dodržíte termín splatnosti a nezaplatíte navíc ani korunu.

Srovnávat, srovnávat a ještě jednou srovnávat

Jakmile si ujasníte, na co půjčku potřebujete, můžete se pustit do výběru konkrétního produktu. Udělejte si chvíli čas na srovnání nebankovních půjček – jedině tímto způsobem zjistíte, která je opravdu nejvýhodnější. Komplexní srovnání bankovních i nebankovních půjček najdete na známém finančním portálu Půjčko.cz. Pravidelně zde vychází recenze nových produktů (nejen půjček, ale také hypotéčních úvěrů či pojištění) a zajímavé články nabité důležitými informacemi. A nechybí ani bezplatná poradna a fórum, kde uživatelé řeší upozorňují na podvodné půjčky. Zájemci se mohou přihlásit také na kurz finanční gramotnosti, v rámci kterého získají lepší povědomí o finančním trhu a naučí se lépe spravovat své peníze. Tak co vy na to? Pokud jsme vám při rozhodování mezi bankovní a nebankovní půjčkou nepomohli, stoprocentně vám pomůže portál Půjčko.cz. Foto: pixabay.com