Bílá čokoláda – objevte její kouzlo

Bílá čokoláda – objevte její kouzlo

Někdo jí musí přijít na chuť. Není to klasika jako mléčná čokoláda. Mnozí preferují maximální chuť čokolády, což jsou různé formy čokolád s vysokým obsahem kakaa. Bílá čokoláda má ovšem své kouzlo díky specifické chuti.

Co je bílá čokoláda?

Pro některé bílá čokoláda dokonce není čokoláda. Ovšem proč? Že není tmavá? Bílá čokoláda je sladkost založená na kakaovém másle, mléce a cukru, obvykle s příchutí vanilky nebo s mléčnou příchutí. Bílá čokoláda obsahuje mléčný základ, cukr, lecitin, třtinový cukr a příchutě. Kakaové máslo, které se využívá i v jiných typech čokolád, je zde zastoupeno asi 20 % obsahu. Bílá čokoláda má stejnou konzistenci jako mléčná čokoláda, ovšem ta mléčná obsahuje 35 % kakaového másla. Někdy má bílá čokoláda i 40 % obsahu kakaového másla a nemá vyloženě bílou barvu, spíš okrovou, tělovou, pískovou. Bílá čokoláda se často dochucuje vanilkou a díky této jemnosti se mnohdy ochucuje ovocem. Proč je ale bílá čokoláda světlá, když obsahuje kakao? Za vše může kakaová hmota, která se zpracovává pražením a rozemletím kakaových bobů. Při přípravě bílé čokolády ale prost chybí, proto je sladkost světlá.

Míšina bílá čokoláda

I bílá čokoláda má své kvalitní a méně kvalitní podoby. Důležité je, aby jakákoli čokoláda neobsahovala jakoukoli náhražku kakaového másla. Podle směrnice evropského parlamentu by měla bílá čokoláda obsahovat minimálně zmíněných 20 % kakaového másla. Jenže všeobecně čokolády jakékoli barvy, pokud jde o kvalitu, mívají podíl kakaového másla vyšší. Druhá podstatná ingredience kvalitní bílé čokolády, je sušené mléko (může být i smetana), které dodá sladkosti jemnou chuť. A právě zmíněná vanilka je také známkou znalosti producenta. Ochutnejte například skvost Míšina bílá čokoláda. Je jemná, obsahuje více kakaového másla a méně cukru. Najdete v ní právě i vanilku, poznáte to podle černých teček v čokoládě, což jsou rozemleté vanilkové lusky. Tato sladkost získala i ocenění od prestižní světové soutěže Academy of Chocolate Awards 2020. Už při čtení se vám sbíhají sliny, že?

Publikováno: 24. 06. 2022

Kategorie: Strava

Autor: Adam