Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

České výtahy jsou nebezpečné a měly by podstoupit modernizaci

Starší panelové a cihlové domy trpí mnoha nešvary a nesplňují přísná kritéria, která je třeba dodržovat v rámci současné výstavby. Jedním z nich je i zastaralý a tedy potenciálně nebezpečný výtah, jehož modernizaci bytová družstva a společenství vlastníků často řadí až na konec pomyslného seznamu rekonstrukčních prací. Vše lze ale efektivně vyřešit půjčkou prostřednictvím programu Panel 2013+. V rámci úvěru, který poskytuje Státní fond rozvoje bydlení lze získat dostatek finančních prostředků s úrokem od 0,75 % a fixací na 30 let. Peníze lze mimo jiné použít právě na renovaci výtahu.

Téměř 60 % výtahů nevyhovuje normám

Výtahy sice podléhají revizím, ale v praxi je technický stav řady z nich na hranici únosnosti. Dalším argumentem, který by měl bytová družstva a společenství vlastníků přesvědčit o nutnosti modernizace výtahů nebo kompletní výměny, jsou normy EU, které nařizují např. přítomnost kabinových dvířek. Podle odhadů Unie výtahového průmyslu normám nevyhovuje cca 50 tisíc výtahů z celkového počtu 80 tisíc.

Nevyhovující výtahy nejsou dostatečně odolné proti požárům či vandalům, nezastavují v rovině s podlahou (což je velký problém pro osoby se zdravotním omezením), jejich brzdy obsahují jedovatý azbest a jištění dveří není plně funkční. Nevhodné jsou také šachty z pletiva či drátoskla. Příliš velkými oky lze jednoduše prostrčit nejrůznější předměty.

Servis a modernizace výtahů musí provádět odborníci

Pád výtahu je prý výjimečný, ale přesto je bezpečnostních rizik velmi mnoho. Pravidelný servis výtahů by měl být samozřejmostí a podle zákona ho musí provozní technik kontrolovat co tři (výtahy vyrobené před rokem 1993) nebo čtyři měsíce. Každý výtah navíc co tři roky absolvuje odbornou zkoušku a od šesti do devíti let od odborné zkoušky tak inspekční prohlídku, kterou musí provést autorizovaný inspektor.

A na koho se požadavkem na pravidelný servis, zkoušky, opravy, nebo modernizaci výtahů obrátit? Třeba na odborníky z firmy I.C.C.LIFT s.r.o., kteří nabízí komplexní porfolio služeb s důrazem na stoprocentně odvedenou práci. Všechny důležité informace a technické specifikace jednotlivých prací najdete na www.icclift.com/cz/.