Chcete se odreagovat a zvýšit svou fyzickou kondici? Začněte běhat!

Chcete se odreagovat a zvýšit svou fyzickou kondici? Začněte běhat!

Proč ostatní tak „blázní“? Sotva co se rtuť na teploměru vystoupala o pár stupínků výše, vyrojilo se na chodnících a cestách nespočet běžců. A v parku se po ránu kvůli uctívačům joggingu nedá pohnout... Co všichni na běhání vidí, když mohou trávit čas méně namáhavým a mnohem záživnějším způsobem? Odpověď je prostá – nechte pro jednou klíčky od auta na stole a běžte. Brzy pochopíte, proč si Forrest Gump běhání tak zamiloval. Běh je úžasná volnočasová aktivita, díky které přijdete na jiné myšlenky. Zbavíte se stresu, přebytečných kil a povzbudíte povolené svalstvo, kterému neustále vysedávání u počítače nesvědčí. A co víc, na rozdíl od ostatních sportů nebudete potřebovat žádné speciální pomůcky. Tedy až na vhodnou obuv – běžecké boty, které jsou navrženy tak, aby perfektně seděly na noze, šetřily vaše klouby a tlumily dopady. A protože u specializovaných prodejců narazíte na spoustu různých variant, pomůžeme vám s výběrem.

Jak vybrat běžecké boty?

Pro běh po asfaltu a zpevněných cestách v parku se extrémně lehké boty nahodí. Silniční běžecké boty by měly do určité míry tlumit, ale pokud netrpíte nadváhou, nebudete boty s dokonalým tlumením potřebovat. Pokud se během celého tréninku nehnete z prostředí lesa nebo náročnějšího terénu, nechte silniční obuv doma a nasaďte si krosové běžecké boty. Ani tyto boty nemívají výrazné tlumení, protože povrch lesa tlumí sám o sobě poměrně dost. Vzorek je výraznější (kvůli záběru) a v případě náročnějšího terénu vsaďte na boty s hřeby. Pro běhání během deštivého počasí jsou ideální běžecké boty z gore-texu. Pozor, pokud se rozhodnete běhat především kvůli toho, abyste zhubli, poraďte se se svým lékařem. Přílišná nadváha a běh totiž nejdou dohromady a mnohem efektivnější jsou sporty, v rámci kterých nebudete příliš namáhat klouby. Na druhou stranu i lidé s vyšší nadváhou mohou běhat, ale musí si pořídit boty, které perfektně tlumí. A nesmíme zapomenout ani na unikátní obuv, na kterou nedají dopustit běžci, které láká běhání na boso. Minimalistické boty mají tenčí flexibilní podrážku a rozdíl mezi špičkou a patou boty (0 – 6 mm) nutí běžce došlapovat na špičku nohy. Díky tomu dochází k menšímu zatížení kloubů a zad a zároveň výraznějšímu zapojení lýtkových svalů a klenby nohy. Na minimalistické běžecké boty si je nicméně třeba zvyknout a pro začátečníky se hodí spíše jako občasná změna ke klasické běžecké obuvi.

Minimalisticke bezecke botyKde nakupovat?

Závěrem bychom vás rádi nasměrovali na zbrusu nový eshop www.sport4.cz, který nabízí široké spektrum běžecké obuvi a oblečení. Protože běh si maximálně užijete jen v propracovaných a kvalitních botách, které se po náročnějším dni nerozpadnou. Budete-li si chtít obuv vyzkoušet, navštivte kamennou prodejnu v Českých Budějovicích (Skuherského 56).