Čím krmit hlodavce a malá zvířata?

Čím krmit hlodavce a malá zvířata?

Pořídili jste si králíka, křečka, myšku, morče, činčilu nebo jiného hlodavce, ale nevíte, čím ho krmit? Respektive tušíte, ale rádi byste svému novému mazlíčkovi zpříjemnili život a dali mu jen to nejlepší? Připravili jsme pro vás praktický manuál na téma „čím krmit hlodavce“. Doufáme, že pro vás bude užitečný a že si váš zvířecí mazlíček zdravě pochutná.

Čím krmit králíka?

Začneme u králíků, kteří patří mezi nejoblíbenější zajícovce. Ano, čtete správně. Králík není hlodavec, ačkoliv se jim v mnoha ohledech podobá. Králičí stravu by mělo z cca 75 % tvořit seno nebo peletky ze sena. Zbylou část potravy pak speciální výživa, která respektuje nutriční profil zvířete. A to platí i o hlodavcích, kteří (stejně jako králíci a ostatní domácí zvířata) jsou plně závislí na tom, čím je na krmíme. V přírodě se řídí instinkty a potřebami, ale v zajetí je často jejich organismus zatěžován nesprávnou stravou. Králíci si sice smlsnou na většině potravin, které se jim dostanou do krmítka, ale cukry a tuky neprospívají PH jejich žaludku. Vynikající jsou například krmiva Brit Animals, jejichž složení vychází z přirozených potřeb malých zvířat. Oproti méně kvalitním směsím poskytují živiny, bez kterých se mazlíčci neobejdou.

Čím krmit morče a potkana?

Podobně jsou na tom i morčata. Skladba jejich potravy je podobná té králičí. Morčata však, jako jedny z mála zvířat, potřebují doplňovat vitamín C a to 5 mh/kg, tedy 1g na 1l vody. V žádném případě však morčeti nedávejte multivitamíny s vysokým obsahem vitamínu D. Raději opět sáhněte po prémiovém krmivu pro hlodavce. Co se týče potkanů, těm zajistěte seno, rostlinnou potravu a živočišné bílkoviny.

Nenechte zvíře hladovět!

A ať už máte doma v kleci kteréhokoliv hlodavce nebo malé zvíře, nenechávejte ho hladovět. Mohlo by dojít k poškození jater a rychlému vyčerpání organismu. Přestane-li zvíře přijímat potravu, urychleně s ním zajděte k veterináři. Nebude-li to možné, aplikujte injekční stříkačkou instantní krmivo. A abychom nezapomněli, špičkové krmivo od předních výrobců seženete na www.mujmazlik.cz. Prodejce vám s výběrem zboží ochotně poradí a doma ho budete mít obratem (krmivo, ne prodejce :-)).

Publikováno: 04. 11. 2014

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam

Tagy: čím krmit hlodavce | čím krmit králíka | čím krmit morče