Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Investiční zlato

Investujte chytře. Zhodnoťte své peníze nákupem zlatých mincí a slitků

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Technika

Čtvrtá průmyslová revoluce probíhá právě teď. V čem transformace výroby spočívá?

První průmyslová revoluce spočívala v zásadní proměně zemědělského, výrobního, těžebního, dopravního a souvisejících sektorů. Probíhala v 18. a 19. století a k nejvýraznějším krokům patřil ústup od manufaktur ve prospěch tovární a strojní výroby. Technický pokrok neustal a od doby, kdy byl synonymem moderních technologií parní stroj, uplynula spousta času. Momentálně se hovoří o tzv. průmyslu 4.0, který je v pořadí již čtvrtou průmyslovou revolucí. Čím se vyznačuje a je na ni společnost připravena?

K nejčastěji skloňovaným termínům nyní patří automatizace a řídící systémy. Odborníci z Česko-německé průmyslové komory (ČNOPK) očekávají, že čtvrtá průmyslová revoluce ještě o něco více propojí skutečný a virtuální svět a vyústí v celkové zvýšení produkce.

Čtvrtá průmyslová revoluce koncepčně vychází ze strategie, kterou v roce 2013 představila německá vláda na veletrhu v Hannoveru. Mezi stěžejní vize patří např. vznik tzv. chytrých továren, jejichž hlavním pilířem bude připojení strojů k internetu za účelem vzájemné komunikace v rámci celého výrobního procesu.

ČNOPK předpokládá, že stroje v mnoha ohledech nahradí lidské zdroje. Chytrá zařízení vybavená čtečkami, senzory a kamerami zvládnou základní, rutinní činnosti a tím výrazně urychlí výrobu a současně eliminují slabé stránky zaměstnanců. Nespornou výhodou automatizace je také celkové snížení ceny výroby a zpracování individuálních zakázek v ceně velkovýroby.

V nejmodernějších továrnách dojde k propojení všech procesů – od vývoje až po následný servis. Exponenciálně vzroste objem dat a firmy se neobejdou bez systémů, které jim nasbírané informace umožní analyzovat a porozumět jim.

Mnohým českým firmám nejsou hlavní prvky čtvrté průmyslové revoluce cizí již nyní. Řízení technologie napomáhá k využití maximální kapacity technologických zařízení a udržení vysoké kvality výroby. K předním odborníkům na průmyslovou automatizaci patří společnost APLAUS, která na českém trhu působí od roku 1994. Další informace ohledně řídících systémů najdete na aplaus.cz.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *