Cyklistika v zimě – snow bike

Cyklistika v zimě – snow bike

Ani příchod zimních závějí pro mnoho aktivních osob neznamená klid na pohovce před televizí. A to dokonce ani pro ty, kteří neholdují typickým zimním radovánkám, jako je lyžování, snowboarding či bruslení. Chcete se i vy stát sněžným bikerem?

Dřina i relaxace

Kdo by nebyl fascinován krásným pohledem na zasněženou zimní krajinu…. Na tmavé holé větve listnatých stromů, které zdobí nánosy sněhu či třpyt zamrzlé vody, jehličnaté stromy, jejichž větve se sklání pod nánosy sněhových polštářků… A co teprve vůně ledového zimního vzduchu… Chcete být toho všeho součástí, být přímo v centru této krásy a cítit proudící ledový vzduch na své tváři? Tak to pravděpodobně dřív či později propadnete kouzlu zimní cyklistiky. Začátek však bude doprovázet i potřebné rozšíření vašeho cyklistického vybavení. Tuto kratochvíli totiž není bezpečné realizovat na běžných horských kolech nebo na cyklokrosových kolech. Je nutné si obstarat sněžný bike – speciálně konstruované kolo. Pokud vás tento koníček chytne, kolo v České Republice bez problémů koupíte, jestliže však nechcete investovat zpočátku tolik peněz, lze si ho i zapůjčit. Sněžné kolo má robustní stavbu, pevnou vidlici a široké ráfky. Nejvýraznějším znakem jsou masivní pneumatiky, které vypadají opravdu masivně. Zvláště oproti třeba silničnímu kolu.

Správné nahuštění

Bikování na sněhu není jen o kolu, ale také o správné technice jízdy. Na zmrzlém sněhu či namrzlé silnici hrozí podklouznutí. Opatrné manévrování v terénu je tedy nezbytností. A to samozřejmě vyžaduje trochu zkušeností a cit pro jízdu. Skutečná výzva nastává, když se kolo do sněhu boří, a stěžuje tak průjezd. Klíčové je v těchto situacích nahuštění pneumatik. Jakmile povrch měkne, tlak v pneumatikách je potřeba vypustit co nejvíce – třeba i do téměř prázdného kola. Je to opatření, abyste nezapadali a vzduchový polštář utvořený podhuštěnou pneumatikou vás udržel na povrchu. Na tvrdých gumách byste totiž museli vynaložit přílišnou námahu pro minimální postup v terénu. Vždy platí, že čím měkčí povrch, tím menší tlak v pneumatikách. Naopak zase, pokud pojedete po zmrzlém povrchu, kdy je nízká pravděpodobnost projíždění závějemi, je vhodné kola dopumpovat. Podhuštěná pneumatika by způsobila, že by se kolo zastavilo. Tak zkuste letos mezi zimní sporty zařadit i zimní cyklistiku a věřte, že si tento náročný koníček nesmírně oblíbíte!

Publikováno: 29. 12. 2017

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam

Tagy: cyklokros v zimě | horské kolo v zimě