S kolem na dovolenou

S kolem na dovolenou

Jaro je za dveřmi – probouzí se nejen příroda, ale i naše chuť poznávat její krásná a dosud neprobádaná zákoutí, vyrazit na procházku nebo do svého rozvrhu zapojit aktivní pohyb, třeba v podobě jízdy na kole. S trochou nadsázky bychom mohli říct, že neplatí jen známé: co Čech, to muzikant, ale také: co Čech, to cyklista. Jako národ jsme tomuto sportu doslova propadli a hustá síť cyklostezek, které se nachází na našem území, to jenom potvrzuje. Dospělo to dokonce tak daleko, že řada z nás se svého jízdního kola nevzdává ani na dovolené.

Přepravit ho z bodu A do bodu B, však bývá kvůli jeho neskladnosti trochu oříšek. Uvnitř auta zabere příliš mnoho místa, navíc ho musíte dobře upevnit, aby nebyla ohrožena bezpečnost cestujících. Daleko bezpečnější a pohodlnější je odvézt ho na nosiči kol. Instalovat ho můžete na střechu, zadní dveře auta nebo tažné zařízení vozidla. Je to jednoduché a přitom praktické a pohodlné řešení - kolo lehce sundáte a hned se na něm můžete vydat prozkoumávat krásy okolí a další zajímavá místa.

Abyste si cyklovýlet mohli užít naplno, nezapomeňte se náležitě přichystat – naplánujte trasu, dejte do „pucu“ vaše jízdní kolo, sbalte s sebou důležité nezbytnosti. Ke každému sportu, cyklistiku nevyjímaje, patří také správné oblečení, které vám poskytne potřebné pohodlí. Místo klasických šortek oblékněte cyklistické kraťasy s vložkou, která ušetří vaše sedací partie a zabrání různým otlakům – to oceníte hlavně při delších výletech. Ani klasické tričko není tou nejlepší volbou, postrádá totiž dostatečnou prodyšnost a neefektivně odvádí pot. Vyměňte ho proto za dres na kolo. Pokud máte naplánovanou delší trasu nebo projíždíte místy, kde se může nenadále změnit počasí, přibalte pro jistotu do cyklistického batohu také vrstvu cyklo oblečení navíc – v létě postačí lehká větrovka nebo vesta.

Nikdy nevyjíždějte bez cyklistické helmy, ta by měla být nedílnou součástí každého cyklisty, bez ohledu na to, jestli se jedná o rekreačního jezdce nebo profesionálního závodníka. Oči chraňte cyklistickými brýlemi. Na vyjížďku si s sebou vezměte dostatečné množství tekutin – dehydratace je totiž vaším největším nepřítelem. Podcenění pitného režimu může mít dramatické následky. Ztrátu tekutin dožeňte kvalitní pramenitou vodou.

Tak, přichystejte své náčiní a vyrazte vzhůru za novým dobrodružstvím!

Publikováno: 01. 04. 2018

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam

Tagy: dovolená na kole