Dárky v čase – od nejskromnějších až po virtuální!

Dárky v čase – od nejskromnějších až po virtuální!

Vánoce, které nedávno skončily, patří k nejoblíbenějším svátkům v roce. Ano, souvisí s nimi sice stres a shon, který pramení z toho, aby všechno „klaplo“ tak, jak má. Především je však s nimi spjat stromeček, dobré jídlo, klid, pohoda a pochopitelně také dárky. A právě ty doznaly během posledních desítek let velkých změn.

Kde se vzaly

Pod stromečkem se dárky objevují již více než 200 let, nedílnou součástí Vánoc se staly už v 19. století. Lidé jejich prostřednictvím upevňovali vzájemné vztahy, vyjadřovali přátelství, projevovali lásku, náklonnost, ukazovali, že jim na dotyčném záleží, že na něj myslí. V dobách našich prarodičů se věnovaly hlavně skromné a praktické věci, které lidé většinou sami vyráběli – dávali tak zároveň i kus sebe. Šlo o maličkosti v podobě sladkostí, náramků, vonných mastí. Až ve dvacátém století s tím, jak lidé bohatli, byly dárky hodnotnější a dávaly se čistě pro radost. Mnozí se jejich cenou či množstvím snažili ohromit, což zůstalo dodnes.

Luxus nebo běžná věc?

O technologických novinkách v podobě „chytrých“ telefonů, hodinek, tabletů či notebooků si mohli nechat naši prarodiče jenom zdát. My je už ale nepovažujeme za nic výjimečného. Čím dál častěji se pod stromečkem objevují i daleko luxusnější věci. Dříve si lidé pod pojmem luxus představovali desky zahraničních umělců, jízdní kolo nebo džíny, které bývaly nedostupným zbožím. Dnes je situace zcela odlišná, s ohledem na současnou nabídku se pro nás jedná o věci naprosto běžné, které si snadno můžeme pořídit, kdykoli se nám zamane. Na seznamu luxusních přání má své místo spíš exotická dovolená, letenka nebo wellness pobyt.

Peníze potěší vždy

Peníze patří tradičně k nejoblíbenějším a nejčastějším dárkům. Ježíšek je nosí všem bez rozdílu věku – dětem, teenagerům, dospělým i seniorům. Stačí jen vložit do obálky určitý obnos a dotyčný ho může utratit za to, co potřebuje nebo po čem touží. Chcete-li být opravdu originální, pak darujte peníze ve formě kryptoměny, kterým se prorokuje zářná budoucnost. K nejznámějším a nejrozšířenějším patří bitcoin, který se stále více dostává do povědomí „obyčejné“ veřejnosti. Zatímco dříve vědělo jen pár IT odborníků, jak bitcoin koupit, dnes to díky speciálním platformám zvládne i naprostý laik. Tak překvapte blízké netypickým dárkem!

Publikováno: 16. 01. 2020

Kategorie: Dárky

Autor: Adam