Dětský pokoj musí hrát barvami! Podle toho vybírejte i dětský nábytek

Dětský pokoj musí hrát barvami! Podle toho vybírejte i dětský nábytek

Když se rozhodujete o tom, jaký nábytek svému dítku pořídíte do jeho vysněného dětského pokoje, neomezujte se pouze na porovnávání ceny, materiálu a odhadování, kolik toho asi vydrží. Velmi důležitý je také jeho vzhled, a především barevné provedení. Pro dítě barvy představují nenahraditelné podněty. V neposlední řadě dejte i na jeho názor. Přeci jen to nejdůležitější je, aby se mu v jeho vlastním pokojíčku líbilo. Různé barvy mají různé významy. Odlišně působí na lidskou psychiku, náladu, ovlivňují pracovní výkon i spánek. Nábytek je společně se výmalbou stěn a podlahou nejvýznamnějším prvkem dětského pokoje, proto i jeho barvy mají na dítě velký vliv.

S některými barvami opatrně!

Červená barvy například vyvolává rozptýlení a upozaďuje soustředění. S tou v dětských pokojích nakládejte opatrně. Oranžová naopak působí klidně evokuje veselost a hřeje. Podobně je na tom žlutá. Zelená barva přináší klid a pohodu, je příjemná pro oči. Modrá zklidňuje a zlepšuje koncentraci. Pozor si ale dejte, abyste to s modrou nepřehnali, její přebytek může způsobit až apatii. Také je chladná. Mezi velmi populární patří fialová, která podporuje fantazii, je teplejší než modrá. S černou a bílou postupujte opatrně, rozhodně z nich nedělejte barvy hlavní.

Jak může barevný nábytek změnit výraz celého pokoje?

Nábytek do dětského pokoje může skvěle fungovat jako kontrast k vymalovaným stěnám. Jeho barvy vybírejte také podle účelu. Postel, noční stolek a další nábytek umístěný v koutku pro spaní by měl podporovat klid, spánek a relaxaci. Naopak pracovní stůl, židle a doplňky kolem nich soustředění a kreativitu. Velký prostor ke kreativnímu pojetí nabízí skříně, komody a police. Barvy v pokoji by totiž sice měly ladit dohromady, neznamená to však, že veškerý dětský nábytek, poskytující úložný prostor, musíte pořídit v jedné barvě. Policové komody přímo vyzývají k tomu, aby byly vícebarevné. Unylost větších skříní můžete podpořit výběrem kontrastních úchytů. Pokud potřebujete rozbít jednotvárnost v některé části dětského pokoje, skvěle k tomu poslouží barevné úložné boxy, židličky či malá křesílka.

Plňte dětem jejich přání

Nezapomínejte, že vaše dítě se poměrně rychle vyvíjí. Čím mladší je, tím více barevných experimentů si můžete dovolit. Pokud ale za vámi přijde váš puberťák, že si by chtěl černobílý pokoj, i s touto zdánlivě nudnou kombinací lze vhodným výběrem a například použitím odstínů šedé vytvořit moderní a svěže vypadající pokojík.

Publikováno: 26. 02. 2021

Kategorie: Děti

Autor: Adam