Dilema: Koupit nový, nebo repasovaný počítač?

Dilema: Koupit nový, nebo repasovaný počítač?

Potřebujete nový počítač, ale nemůžete se rozhodnout mezi novým a repasovaným strojem? A ať už máte spadeno na stolní PC nebo notebook, přečtěte si náš manuál. Prozradíme vám, kdy se vyplatí sáhnout po repasované technice a kdy je lepší investovat do zbrusu nového modelu.

Co čekat od repasovaného počítače?

Vývoj jde neustále kupředu a technika, která byla ještě relativně nedávno „hi- tech“, je za pár měsíců standardem. A co teprve za rok nebo dva? Dle studie firmy Gartner však prodej repasovaných počítačů tvoří celkem 10 % z celkového objemu, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Repasované počítače jsou (nebo by alespoň měly být) ve velmi slušné kondici – po opravě, profesionální kontrole a případně i výměně některých komponentů. Většinou jde o stroje, kterých se zbavují větší firmy a to bez ohledu na to, že stále „šlapou jako nové“. Mezi výhody patří velmi nízká cena, ale také ekologie. Přikloníte-li se k repasované technice, ušetříte spoustu peněz a zároveň uděláte něco málo pro lepší životní prostředí. Nemůžete však čekat výkon, kterým oplývají nejnovější modely. Na běžnou kancelářskou práci, surfování na internetu a starší hry však repasované PC a notebooky plně dostačují. Další nevýhodou je kratší záruka, většinou v řádu několika měsíců (závisí na prodejci).

Proč chtít nový počítač?

Na tuto otázku jsme již v podstatě odpověděli v odstavci výše. Potřebujete-li špičkový výkon (např. kvůli náročným aplikacím, tvorbě grafiky, hraní nejnovějších her), pak vám repasovaný stroj stačit nebude. Nevýhodou nového zboží je vysoká cena.

Resumé

Volba je otázkou vašich priorit. Méně náročným (nikoliv nenáročným) uživatelům udělá velmi dobrou službu i levný počítač. Ostatní si musí připlatit za nejnovější hardware. V současné době na trhu s repasovanou technikou převládají počítače s procesory C2D (Core 2 Duo), ale začínají se objevovat také procesory i3, i5 a i7, byť zřídka. Položte si proto otázku, zda se vám vyplatí investovat nemalou částku do nových komponentů, nebo je pro vaše účely dostačující repasovaný počítač.

Publikováno: 31. 10. 2014

Kategorie: Technika

Autor: Adam

Tagy: nový nebo repasovaný počítač