Dluhy průměrných Čechů rekordně rostou!

Dluhy průměrných Čechů rekordně rostou!

Celkový dluh obyvatel ČR činil ve druhém čtvrtletí roku 2017 více než 2 biliony korun (2,06 bilionu). Vzhledem k tomu, že je nás v ČR cca 10,6 milionu, dlužíme každý (včetně miminek a lidí bez svéprávnosti) okolo 194 a půl tisíce korun. To je samozřejmě průměrné číslo, které nikoho k ničemu nezavazuje, ale na druhou stranu informuje o celkovém stavu zadluženosti národa jako celku. A zrovna malé tedy není. Přesnější informace o tom, jak jsme na tom s dluhy, lze vytáhnout například z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací (BRKI). Zde se dozvíme, že naše dluhy rostly zejména ve druhém čtvrtletí tohoto roku, a to dokonce o 50,3 miliardy korun. Podle údajů BRKI se jedná o nejvyšší mezičtvrtletní nárůst za poslední tři roky!

Proč se teď tak divoce zadlužujeme?

Důvodem je samozřejmě zejména obávaný strašák nárůstu úrokových sazeb, a tedy i RPSN u hypotečních úvěrů. Úrokové míry se odrážejí od historického minima a většina z nás chce stihnout alespoň první fixaci ještě na co nejnižší úrokové míře. Však také architekti a projektanti mají nyní neskutečné žně, právě proto, že ohromným způsobem narostla poptávka po stavbách a rekonstrukcích, což se ale bez projektů a stavebních povolení neobejde. A bez projektu a stavebního povolení není ani hypotéka.

Někdy je zadlužování zdravé, jindy ne

Ale abychom byli spravedliví, hypotéky jsou, řekněme, zdravé zadlužování (pokud nepřeceníme své síly a nevezmeme si hypotéku příliš zatěžující náš rozpočet). Zdravé je v tom, že hypotékou investujeme většinou do svého bydlení, čímž si zajišťujeme méně nákladný život pro dobu, kdy již třeba nebudeme ekonomicky aktivní. Horší je to s krátkodobými půjčkami, ve kterých jsme opravdu přeborníky. U krátkodobých půjček, kam lze zařadit třeba i nebankovní půjčky bez doložení příjmů nebo půjčky bez registru, dluží lidé, kteří si je vzali, v průměru 96 tisíc korun. Ve druhém čtvrtletí roku 2017 narostla průměrná dlužná částka na krátkodobé půjčce o 13 tisíc korun, jde o 16% nárůst oproti stejnému období v roce 2016. Ale přitom počet lidí s krátkodobým dluhem klesl za poslední rok o téměř 33 tisíc.

Často zapomínáme šetřit

Zejména krátkodobé půjčky se staly v posledních letech velmi dostupnými. Nemusíme pro ně ani nikam jít, stačí vyplnit online žádost, poslat sms, případně email a peníze jsou na účtu. Není potřeba na věci předem šetřit, stačí šetřit až na splácení půjčky. Když chybí šetření, máme tendence k větší rozmařilosti, protože na úhradu půjčky často nahlížíme stylem: „Nějak bylo, nějak bude.“ Jenže… zpětný chod (zpět k věřiteli) tyto vypůjčené peníze někdy ne a ne nabrat. Důkazem jsou statistiky o exekucích, kdy je v ní „namočený“ každý jedenáctý Čech ve věku nad 15 let.

Co je na krátkodobé půjčce nezdravého?

Je to zejména zbrklost našeho rozhodování a zmíněná tendence využívat ji na naše rozmary, nikoliv na věci nezbytné a užitečné. Někdy totiž nepřemýšlíme dostatečně dopředu, necháme se zlákat „výhodnou cenovou nabídkou“ čehokoliv. Případně si nechceme upřít dovolenou, přestože zrovna tento rok jsme měli enormní výdaje třeba v domácnosti. Velmi často bez rozmyšlení sáhneme například po půjčce přes SMS, která je sice jenom na nižší částky, ale také má velmi krátkou dobu splatnosti. A když ji propásneme, roztočí se kolotoč přídavných poplatků za prodloužení splatnosti, se kterými jsme při vyřizování půjčky prostě nepočítali.

Můžeme si ještě půjčit?

Než se vrhneme do další půjčky, můžeme si naši situaci nechat zhodnotit v registrech, kam mohou nahlížet i „obyčejní“ lidé. Využít lze například webový portál kolikmam.cz. Ten umožňuje registrovanému uživateli bezpečný on-line přístup k jeho úvěrové zprávě, kde má aktuální přehled o svých finančních závazcích. A tedy i náhled na to, zda je schopen další půjčky. Projekt kolikmam.cz je podporovaný bankami, stavebními spořitelnami, leasingovými a splátkovými institucemi, které jsou uživateli Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Publikováno: 16. 09. 2017

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: češi a dluhy | nebankovní půjčky