Do interiéru se vrací šachovnice a nesluší jen podlaze

Šachovnicový vzor sice několik posledních dekád odpočíval v ústraní, ale nyní se v plné síle vrací do interiérů. Není divu, je nesmrtelný a návrat byl otázkou správného načasování. V každém případě nabízí jedinečnou příležitost pro každého, kdo má rád změny. Kde můžete šachovnici použít? Kromě podlahy sluší i tapetám, bytovém textilu a dalším prvkům.

​V historii měla šachovnice vždy své čestné místo

Šachovnice patřila mezi oblíbené vzory po celá staletí. V období renesance zdobila mramorové podlahy ve Velkém Trianonu ve Versailles, ve 20. století se stala běžným prvkem v podobě černobílých linolea a keramických dlaždic. Ovšem od 60. do 80. let minulého ustoupil šachovnicový vzor stranou na úkor jiných geometrických tvarů a jednobarevných variant. V posledních letech ožívá, a to především v originálních barevných provedeních.

​Jak integrovat šachovnici do moderního interiéru?

Pokud se vám šachovnicový vzor líbí, ale nevíte si s jeho začleněním rady, nezoufejte. Zeptali jsme se na tip odborníků na podlahy Hradec Králové z EKOMPLEXU. Podlaháři jednoznačně doporučují šachovnicové dlaždice, které interiér nejenže oživí, ale zároveň mu dají hloubku a rozměr. Přitom nehrozí, že by prostor příliš zahltily. Hodí se nejen do koupelny, kuchyně a chodby – nebojte se s nimi experimentovat i v jiných místnostech.


Odborníci na podlahy České Budějovice připomínají, že dlažba není jedinou cestou, jak do interiéru dostat šachovnicový vzor. Další možností je potištěná PVC podlaha. A pro ty, kteří si nejsou jistí, jak dlouho jim láska k šachovnici vydrží, se nabízí alternativa v podobě kusového koberce.

Co se týče dalších prvků, potěší vás ohromný výběr bytových textilií, ale také měkkého nábytku. Ikonický vzor se navíc snadno kombinuje s dalšími vzory a motivy. Například s výraznějšími proužky či retro květinovým vzorem. Vždy samozřejmě hraje roli celkové pojetí interiéru. Vyplatí se začít v malém – a až se ujistíte, že se vám nepřetržitá společnost šachovnice líbí, směle pokračujte.

Publikováno: 07. 12. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Markéta Havlíčková