Dřevěné pelety: Levné topivo, které je maximálně šetrné k přírodě

Dřevěné pelety: Levné topivo, které je maximálně šetrné k přírodě

Fosilní paliva se v posledních letech těší oblibě. Jsou výrazně levnější než plyn a elektřina. Na druhou stranu nejsou šetrné k přírodě a za zmínku stojí také nepříliš komfortní manipulace. Existuje vůbec alternativa, která je v tomto ohledu lepší? Ve skandinávských zemích, v Německu, Rakousku a Itálii jsou populární dřevěné pelety, a to nejen v souvislosti s vytápěním domácností, ale také v průmyslu. S výhodami topení dřevěnými peletami vás seznámíme v následujících řádcích.

Jak se pelety vyrábí?

Dřevěné pelety jsou šetrné k přírodě, protože se vyrábí z odpadního materiálu (piliny a hobliny) vznikajícího při zpracování dřeva. Ze směsi se po protlačení kruhovými otvory ocelové matrice a zahřátí na teplotu kolem 100°C stanou perfektně slisované útvary, které se nedrolí ani po vychladnutí. Při výrobě se nepoužívají žádné nežádoucí látky.

Typické vlastnosti dřevěných pelet

Dřevěné pelety jsou charakteristické vysokou hustotou a velmi nízkým obsahem vody (max. 10 %). Mají skvělou výhřevnost (až 19 GJ.t-1) a při hoření vzniká zanedbatelné množství popelovin. Ty lze navíc použít jako kompostový substrát nebo fosforečnato-draselné hnojivo do půdy. K dalším výhodám patří CO2 neutrální charakter a snadné skladování. Pelety se prodávají v praktických pytlech, které bez potíží umístíte v libovolných suchých prostorách. Manipulace je čistá a spalování je možné zautomatizovat.

Nakoupíte-li pelety mimo topnou sezónu, ušetříte!

Chcete-li topit ekologicky a levně, dřevěné pelety vám to umožní. Za nejnižší cenu je seženete mimo topnou sezónu u jednoho z největších tuzemských internetových prodejců – společnosti Optimtop s.r.o. Nabízí rozvoz po celé České republice již od jedné palety. Spoustu dalších zajímavých informací o dřevěných peletách najdete na www.pelety.net.  

Publikováno: 19. 12. 2015

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: dřevěné pelety