Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Gabiony: Výhody a využití

Že netušíte, co označuje termín gabion? Zcela jistě jste ho už někdy viděli na vlastní oči, a dost možná se vám líbil natolik, že jste po daném řešení zatoužili. Jedná se o drátokamenný prvek, který nachází využití například v zahradní architektuře. Historický původ názvu pochází z období středověku, kdy se gabiony – proutěné koše naplněné hlínou – používaly jako polní opevnění.

Současná podoba gabionů je samozřejmě jiná. Odpovídá standardům dnešní doby. Už to dávno nemají podobu proutěných košů a uvnitř se nenachází hlína. Jedná se o drátěnou konstrukci, jejíž vnitřek se vysypává kamenivem.

Co se týče konstrukce, gabiony se vyrábí ze svařovaných sítí. Pomocí šroubovic a silného drátu nabývají pravidelného tvaru – a do hotového výrobku se nakonec vyskládá kamenivo menší frakce. Pro posílení odolnosti může být konstrukce opatřena pozinkováním nebo aluzinkovou povrchovou úpravou. Díky tomu pak snadno odolá korozi a vydrží i v nepříznivých podmínkách.

K čemu gabiony slouží?

Praktické využití gabionů je velmi pestré. Drátěné klece vysypané kamenivem vídáme jako alternativu k běžnému oplocení, ale také jako prvek, který zpevňuje svahy, břehy řek i křídla mostů. Další využití spočívá například v ochraně sloupů a v neposlední řadě i jako obklad budov.

Estetika, která neomrzí

Na první pohled působí gabiony poněkud svérázně. Přeci jen jde o kombinaci oceli a kamení, která nemusí zapadnout do každého prostředí. Ale stačí je oživit popínavými rostlinami – a z nevzhledné stěny je rázem velmi pěkná bariéra, jež neudělá ostudu na zahradě, v parku či na jakémkoliv veřejném prostranství.

Proč se do gabionů zamilujete?

Pevnost, odolnost a dlouhá životnost. To jsou hlavní devizy gabionového oplocení, které sice není tak často k vidění jako jiné typy plotů, ale výjimečné také není. Mezi další výhody patří rychlost stavby a její ekologický charakter – nejsou zapotřebí žádné chemické přípravky. Do stavby plotu či opěrné zdi se navíc můžete pustit prakticky kdykoliv. Počasí nehraje roli.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *