Gabiony: Výhody a využití

Gabiony: Výhody a využití

Že netušíte, co označuje termín gabion? Zcela jistě jste ho už někdy viděli na vlastní oči, a dost možná se vám líbil natolik, že jste po daném řešení zatoužili. Jedná se o drátokamenný prvek, který nachází využití například v zahradní architektuře. Historický původ názvu pochází z období středověku, kdy se gabiony – proutěné koše naplněné hlínou – používaly jako polní opevnění. Současná podoba gabionů je samozřejmě jiná. Odpovídá standardům dnešní doby. Už to dávno nemají podobu proutěných košů a uvnitř se nenachází hlína. Jedná se o drátěnou konstrukci, jejíž vnitřek se vysypává kamenivem. Co se týče konstrukce, gabiony se vyrábí ze svařovaných sítí. Pomocí šroubovic a silného drátu nabývají pravidelného tvaru – a do hotového výrobku se nakonec vyskládá kamenivo menší frakce. Pro posílení odolnosti může být konstrukce opatřena pozinkováním nebo aluzinkovou povrchovou úpravou. Díky tomu pak snadno odolá korozi a vydrží i v nepříznivých podmínkách.

K čemu gabiony slouží?

Praktické využití gabionů je velmi pestré. Drátěné klece vysypané kamenivem vídáme jako alternativu k běžnému oplocení, ale také jako prvek, který zpevňuje svahy, břehy řek i křídla mostů. Další využití spočívá například v ochraně sloupů a v neposlední řadě i jako obklad budov.

Estetika, která neomrzí

Na první pohled působí gabiony poněkud svérázně. Přeci jen jde o kombinaci oceli a kamení, která nemusí zapadnout do každého prostředí. Ale stačí je oživit popínavými rostlinami – a z nevzhledné stěny je rázem velmi pěkná bariéra, jež neudělá ostudu na zahradě, v parku či na jakémkoliv veřejném prostranství.

Proč se do gabionů zamilujete?

Pevnost, odolnost a dlouhá životnost. To jsou hlavní devizy gabionového oplocení, které sice není tak často k vidění jako jiné typy plotů, ale výjimečné také není. Mezi další výhody patří rychlost stavby a její ekologický charakter – nejsou zapotřebí žádné chemické přípravky. Do stavby plotu či opěrné zdi se navíc můžete pustit prakticky kdykoliv. Počasí nehraje roli.

Publikováno: 12. 11. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam