Hliníková okna a jejich výhody: Možná přesvědčí i vás!

Hliníková okna a jejich výhody: Možná přesvědčí i vás!

Výběr okenního systému je zcela zásadní krok na cestě k perfektnímu bydlení. Z hlediska materiálu se nabízí tři základní provedení – plastové, dřevěné a hliníkové profily, přičemž v České republice výrazně převažuje prvně uvedený typ (plastová okna). V posledních letech však stoupá zájem okna hliníková, jejichž vzhled oslovuje především příznivce moderní architektury. Svými vlastnostmi si získávají přízeň stále větší části stavebníků a je pravděpodobné, že se v budoucích letech jejich podíl na celkovém počtu významně zvýší.

Kdy je hliník při výrobě oken neocenitelný?

Hliník nenašel při výrobě okenních profilů uplatnění pro nic za nic. Mezi jeho hlavní přednosti patří pevnost, odolnost a nízká hmotnost. Systémy z něj vyrobené, tedy hliníková okna a dveře, se proto chlubí vynikající stabilitou a výbornou variabilitou. Prakticky jedinou zásadní nevýhodou zůstává vyšší pořizovací cena, která je dána energeticky a finančně náročným zpracováním. Hliníkové dveře a okna mají vysokou užitnou hodnotu, kterou však nevyužije každý spotřebitel. Oblast, kde kov, jež je třetí nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, exceluje, představují především stavby s velkými zasklenými plochami namáhanými sluncem a tlakem větru. Výroba hliníkových oken zatím stále nachází uplatnění zejména tam, kde jsou optimální volbou velkoplošná okna. Z hlediska životnosti je hliník prakticky bezkonkurenční. Díky běžné povrchové úpravě se na oknech nemůže projevit koroze, a navíc se vyznačují nenáročnou údržbou. Potěší také mimořádně bohatá barevná škála. Vyrobit lze také profily s odlišnou barvou v interiéru a exteriéru.

Výběr dodavatele hraje důležitou roli

Pokud vás výhody hlinkových oken a dveří přesvědčily a neodradila vás ani vyšší cenovka, obraťte se na spolehlivého dodavatele, který garantuje prvotřídní úroveň dílenského zpracování. V tomto směru lze zmínit například ostravskou firmu PRUNIWERK – tradičního výrobce, jež používá špičkové profily německého výrobce Schüco a polského dodavatele Ponzio. Nedílnou součástí výrobního programu jsou také světlovody, obloukové pásové střešní světlíky a samočinné odvětrávací zařízení pro přirozený odvod kouře a tepla – ZOKT či ZOTK.

Publikováno: 11. 04. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam