Čištění podlahy není věda. Anebo ano?

Čištění podlahy není věda. Anebo ano?

Pustili jste se do vytírání podlahy, ale výsledek rozhodně nepředčil vaše očekávání? Třeba jste jen zvolili špatný mop - jednotlivé typy podlah totiž vyžadují odlišný přístup.

Jak na dřevěné a plovoucí podlahy?

Jakkoliv jsou plovoucí podlahy praktické, čištění může být martyrium, neboť se po vytření objevují fleky. Jak tomuto nešvaru předejít? Chopte se plochého mopu s návlekem z mikrovlákna. Tento materiál po sobě nezanechává šmouhy ani viditelné kapky. Velmi důležitý je kvalitní ždímač. Výrobci plovoucích podlah doporučují, aby vytírání probíhalo téměř suchým mopem hadrem. Důkladné ždímání mopu by mělo být naprostou samozřejmostí.

Jak na dlažbu?

Při vytírání dlažby vám přijde vhod plochý nebo třásňový mop. Vytírat můžete na sucho (vhodný je plochý mop) i na mokro (vhodný je plochý i třásňový mop). Používejte čistič s obsahem alkoholu - dobře odmašťuje a rychle vyprchá. Při čištění vysoce lesklé dlažby může být perfektním pomocníkem přípravek na sklo. Naopak se vyhněte přípravkům s obsahem abraziva - to by mohlo povrch poškrábat.

Jak na podlahu z korku?

Čištění korkové podlahy je nejefektivnější s mopem z mikrovlákna. Povrch můžete vysát a poté setřít na sucho - mop pouze jemně navlhčete rozprašovačem. Můžete použít čistící prostředek určený na daný materiál. Obvykle jde o přípravky na bázi vosku a alkoholu.

Jak na linoleum

Linoleum je velmi citlivé, a proto by čištění mělo probíhat pouze s k tomu určenými přípravky. Buďte opatrní a rozhodně se vyhněte tekutému písku, dezinfekci s obsahem chloru a kyselinám. To samé mé platí také o marmoleu, které je sice o něco odolnější, ale stále poměrně citlivé.

Jak na čištění velké plochy?

V případě větších ploch (např. komerční objekty, průmyslové areály) je čištění mopem pracné a časové náročné. Mnohem efektivnější je strojové čištění podlah. Profesionálové si poradí se všemi druhy podlahových krytin včetně linolea a marmolea. Více informací ohledně strojového čištění najdete na www.uklidplecity.cz.

Publikováno: 01. 08. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: jak čistit podlahu