Jak a proč diverzifikovat investiční portfolio?

Jak a proč diverzifikovat investiční portfolio?

Co s penězi, jejichž hodnotu decimuje inflace? Vložit prostředky na spořící účet a čekat, až se nepříjemná situace přežene, už není řešením. Většině Čechů pomalu došlo, že jedinou možností, jak ochránit úspory, je rozumné investování. Odborníci však varují před sázkou na jednu kartu. Cesta k úspěchu vede přes diverzifikaci investičního portfolia. Jak na to?

Proč neinvestovat jednomyslně?

„Objevili“ jste skvělou investiční příležitost a rozhodli se, že do ní vložíte prostředky? Pokud svému úsudku věříte, nenechte se odradit. Rozhodně byste však do jediné komodity, akcie či aktiva neměli investovat všechny peníze. Důvod je prostý – pokud se vaše volba ukáže jako špatná a hodnota investice poklesne, výrazně proděláte – a v horším případě přijdete o všechno. Typicky může jít o situaci, kdy investor vloží všechny peníze do zajímavého startupu, jehož akcie strmě vyletí vzhůru. Nečekaný krach firmy způsobí, že jejich hodnota klesne na nulu a Investorovi zbydou oči pro pláč.

Co je diverzifikace portfolia?

Diverzifikace portfolia není nic jiného než rozmělnění prostředků do různých druhů aktiv. Díky optimální struktuře majetku lze významně eliminovat rizika spojená s určitým tržním segmentem či investicí. Ale jak by měla vyrovnaná struktura majetku vypadat? Světový report bohatství uvádí, že bohatí lidé investují v následujícím poměru:
  • 38 % akcie + alternativní (např. P2P platformy)
  • 27 % spořící účty a hotovost
  • 19 % reality
  • 16 % dluhopisy
Samozřejmě můžete zvolit jiný poměr podle toho, jestli máte zájem spíše o konzervativní, nebo naopak dynamické investování. Rozhodující by měly být také vaše znalosti konkrétního trhu. Než do něčeho vložíte peníze, prostudujte si danou problematiku a seznamte se s riziky. Vaši pomocníkem, který vám prozradí, jak začít investovat, může být kvalitní online investiční platforma Bondster.com.

Publikováno: 23. 07. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Adam