Jak běhat, když jste začátečník?

Jak běhat, když jste začátečník?

Obsah článku:
  1. Pomalu, ale jistě
  2. Učte se
Teprve v posledních týdnech máme možnost vrátit se ke svým aktivitám a sportům, které nás baví. A třeba si i pohráváme s myšlenkou na vyzkoušení něčeho nového. Mezi nejoblíbenější pohyb patří běh, jak s ním začít?

Pomalu, ale jistě

Při běhu si vyčistíte hlavu, dobijete energii, zlepšíte si náladu a máte čas popřemýšlet nad vším, co vás trápí nebo aktuálně zaměstnává a samozřejmě si i zlepšujete kondičku. Nepotřebujete k němu nic moc speciálního, vystačíte sis kvalitním sportovním oblečením a třeba nějakou aplikací do mobilního telefonu, abyste viděli, jak se zlepšujete. Aby vám běh dával to, co od něj čekáte, je nutné nepřepálit začátek a nechat své tělo, ať si na novou aktivitu zvykne. Nenechte se zviklat nebo vyhecovat kamarády, kteří už nějaký ten pátek trénují a jsou daleko před vámi, mějte své vlastní tempo a třeba i běh střídejte s chůzí. Nečekejte v začátku žádné zázraky, zvlášť, pokud není vaše kondice úplně dobrá, v prvních pokusech uběhnete třeba jen pár desítek metrů. To se ale bude zlepšovat a za pár týdnů natáhnete běžecké boty a funkční tričko s radostí a na běh se budete těšit. Jen to nesmíte uchvátat a zkazit si zážitek hned na začátku.

Učte se

Pokud si nevíte rady co a jak, zkuste některý z běžeckých kurzů nebo online výzev, kterých je na internetu mnoho. Mějte na mysli, že rychlost není vše, běžte pomalu a soustřeďte se na svůj dech. Obecně platí, že při správném tempu běhu byste měli být schopni mluvit souvisle. Pokud lapete po dechu, zpomalte, i kdyby to znamenalo, že váš běh je pomalejší než chůze. Ani Zátopek nezaběhl rekord za tři dny, dejte si čas a posouvejte se dopředu svým tempem. Najděte si dobu, kdy se vám běhá nejlépe. Někdo má rád ranní čistý vzduch, jiný chodí až po práci, aby uzavřel den. Je jen na vás, kdy obléknete legíny a vyběhnete, důležité je, aby vás pohyb bavil. Jen tak máte jistotu, že u něj vydržíte a nebudete hledat výmluvy, proč zrovna dnes nejít ven. A nezapomeňte na motivaci. Stanovte si reálný cíl, který můžete zvládnout, a naplánujte si nějakou odměnu za jeho dosažení. Nové boty nebo tričko nebo třeba masáž, jistě už najdete to, co vám udělá radost.

Publikováno: 01. 07. 2020

Kategorie: Sport

Autor: Adam