Jak funguje proteinová dieta a co během ní můžete jíst?

Jak funguje proteinová dieta a co během ní můžete jíst?

S proteinovou dietou se můžete setkat pro různými názvy. Je známá i jako bílkovinná či bílkovinová. A také jako ketodieta, případně ketonová nebo ketogenní dieta. Vždy se však jedná o to samé v bledě modrém – jídelníček postavený na speciálních proteinových potravinách s výrazně omezeným obsahem tuků a cukrů. Jak fenomén hubnutí posledních let funguje, co během diety jíst – a jaká jsou případná rizika?

Proteinová dieta není na týden

Mezi obecné výhody proteinové diety patří velmi uspokojivý jídelníček. Pokud bytostně nesnášíte rychlé redukční diety, které spočívají v drastickém omezení příjmu potravy – bude se vám ketodieta zamlouvat. Představuje léty prověřený, bezpečný a chuťově vyvážený systém, s jehož pomocí může zhubnout téměř každý. Hladovění ani jo-jo efekt nejsou na pořadu dne, a navíc ušetříte spoustu času, protože si můžete objednat a nechat přivézt hotová jídla.

Skládá se ze 3-4 fází

Keto dieta není monotónní. Během první fáze, kdy dochází k „nastartování hubnutí“, se doporučuje konzumace 3 proteinových jídel a jednoho vlastního. Jídelníček tvoří také doporučená zelenina a zdravé tuky. Druhá fáze spočívá v náhradě jednoho proteinového jídla za další vlastní jídlo (tzn., že se konzumují 2 proteinová jídla a 2 vlastní). Do jídelníčku se dostává také vybrané ovoce. Probíhá návrat k běžné stravě a dochází ke stabilizaci hmotnosti. Ve třetí fázi ji nejsou téměř žádná omezení. Jídelníček se skládá z jednoho proteinového a tří vlastních jídel. V posledním stádiu diety již nedochází k redukci hmotnosti.

Co si o ketodietě myslí lékaři?

Podle odborníků jde o komfortní a motivační způsob redukce hmotnosti. Myslí si to např. Prof. MUDr. Čestmír Neoral, CSc - přednosta 1. Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Nedoporučuje se však pro pro obézní děti, dospívající a těhotné ženy a kojící matky. Vhodná není ani pro pacienty s jaterní a renální insuficiencí, případně s hematologickým nebo maligním onemocněním. Nasazení diety předchází vstupní konzultace s lékařem. Více se o keto dietě dozvíte na victus.cz, kde najdete spoustu dalších užitečných tipů o hubnutí a e-shop s kvalitním proteinovým jídlem.

Publikováno: 12. 09. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam