Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Jak funguje řízené větrání s rekuperací?

Žijeme v přetechnizované době a téměř každou činnost dokážeme řídit, a v lepším případě plně automatizovat – dokonce i větrání. A je to právě výměna vzduchu, která patří v posledních dvou letech mezi hojně diskutovaná témata. Současná „indoor generation“ tráví uvnitř budov až 90 % svého času a dýchá až pětkrát více znečištěný vzduch. Naštěstí existují technologie pro řízené větrání neboli rekuperaci.

Otevřít okno a vpustit dovnitř čerstvý vzduch je samozřejmě velmi snadné. Jenomže ne vždy je něco takového možné – a právě tehdy přichází vhod rekuperační jednotky, které pracují velmi spolehlivě.

Řízené větrání označuje proces nepřetržitého odvodu vydýchaného vzduchu z domu. Zároveň s odvodem probíhá přívod čerstvého vzduchu, který se navíc čistí od bakterií, pylů, jemného prachu a dalších nečistot. Výměník v rámci rekuperace navíc čerstvý vzduch ohřívá o teplo získané ze vzduchu vydýchaného (samozřejmě bez jakýchkoliv nečistot). Efektivita špičkových zařízení se pohybuje kolem 95 %, což v praxi umožňuje nepřetržitě větrat s minimálními tepelnými ztrátami.

Nejmodernější typ výměníku – entalpický – pracuje také s vlhkostí. Pomocí polymerové membrány odděluje přiváděný vzduch od znečištěného tak, aby přecházelo pouze teplo a vodní pára. Co naopak neprojde, jsou pachy a nečistoty.

Proč je rekuperace vzduchu lepší než otevřená okna?

Rekuperace vzduchu nabízí množství výhod, díky kterým se nakonec jeví mnohem lepší klasické větrání otevřenými okny. Kromě toho, že funguje samostatně, a tedy i v době, kdy právě nejste doma, je velmi tiché, reguluje vlhkost, zbavuje vzduch nečistot a šetří až 40 % nákladů za vytápění.

Moderní jednotky, jako je například rekuperace Zehnder, je samozřejmě možné ovládat prostřednictvím mobilní aplikace. Spoustu dalších informací o řízeném větrání najdete na stránkách rodinné firmy REK SYSTEM, která se v oboru pohybuje od roku 2006 a nabízí řešení na míru pro všechny typy domácností.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *