Jak na nepříjemnou bolest svalů?
Lidský organismus tvoří soustava několika stovek svalů, jejichž souhrnná hmotnost je zhruba polovinou celkové hmotnosti člověka. Svaly nám umožňují pohyb a zároveň udržují tělo v určité poloze. V případě dlouhodobé nečinnosti a nedostatečném zatížení však může dojít k poruše svalové rovnováhy. Příčiny jsou různé a nejčastěji jde o sedavý životní styl, špatné pohybové návyky, nesprávná životospráva a mnohé další faktory, jejichž důsledkem bývá nepříjemná bolest a vadné držení těla.
K bolesti svalů dochází také kvůli nadměrnému zatížení při sportu či fyzicky namáhavé práci. Obvykle se dostaví po uplynutí cca 24 až 48 hodin od dané aktivity a způsobuje ji nakumulovaná kyselina mléčná či mikroskopické trhlinky. Podle odborníků je vhodné takovou situaci řešit pouze lehkým tréninkem a v případě, že bolest nezmizí do týdne, by měl dotyčný navštívit lékaře.
Dostaví-li se po nadměrné fyzické námaze bolest či otoky svalů, dopřejte jim aerobní pohyb (plavání, chůze). V případě otoku je ideální ledování/schlazení, na ztuhnutí fungují teplé obklady. Pomáhají také přípravky, jako jsou například Olfen gel (http://www.olfen.cz/). Výhodou gelů je fakt, že nemají vedlejší účinky jako tabletky (bolest žaludku, zvýšení krevního tlaku apod.).
Velmi účinné jsou pravidelné masáže u kvalifikovaného odborníka. Máte-li možnost, dopřejte si je alespoň jednou za 14 dní.
Bolestem svalů lze předejít pravidelným strečinkem (protahováním). Pár minut před tréninkem byste navíc měli věnovat rozcvičce (pomalejší vyklusávání, rychlejší chůze...). Strečink by měl následovat také po skončení tréninku.
Bolestem svalů lze předcházet pravidelným cvičením, v rámci kterého se průběžně a pozvolna zvyšuje intenzita.
Pro osoby, které tráví mnoho hodin před monitorem, by mělo být samozřejmostí uvolnění svalů na rukou a prstech vždy po ukončení práce. Jedině tak lze předcházet strnulosti, ztuhlosti a zánětům.
Publikováno: 28. 05. 2018
Kategorie: Zdraví