Jak na čištění a údržbu zbraní?

Jak na čištění a údržbu zbraní?

Se zbraní je to jako s autem. Má-li dobře fungovat a neselhat, nesmí se zanedbat pravidelná údržba. A nic na tom nemění ani fakt, že jste si pořídili pistoli v antikorozní úpravě. Uvnitř se průběžně usazují různé nečistoty, které mohou výrazně ovlivnit funkčnost. Pokud je to ve vašich silách, čas od času zbraň rozeberte a důsledně prověřte všechny součástky.

Jak a jak často zbraň čistit?

Na tuto otázku není dost dobře možné přesně odpovědět. Vždy totiž hrají roli různé faktory – především vytížení zbraně (tzn. jak často ji používáte), typ používaných nábojů, specifika materiálů či způsob uskladnění (vlhkost atd.). Obecně by se zbraň měla alespoň zběžně vyčistit po každém použití. V rámci rychlé údržby ji není nutné zcela rozkládat. Pamatujte, že údržba a čištění zbraní není složitá – jednotlivé úkony jen musíte provádět svědomitě a vždy používat k tomu určené pomůcky.

Bez jakých pomůcek se při čištění zbraně neobejdete?

Mezi základní pomůcky, které budete při údržbě zbraně potřebovat, patří kartáček, olej, vytěrák a hadřík. V případě kovové zbraně je na místě pravidelné ošetření kovu konzervačním olejem. U rámu z polymeru koroze nehrozí. Hodit se vám může i praktický stojan.

Jde se na věc aneb Na co při čištění zbraně brát zřetel

Chcete-li zbraň vyčistit důkladně, nezbude vám, než ji rozebrat. Pokud nevíte, jak na to, řiďte se pokyny uvedenými v manuálu. Důkladně si prohlédněte rám a dolní část zbraně a všechny usazené nečistoty odstraňte kartáčkem. Třecí plochy lehce promažte olejem – předejdete případnému zasekávání. Některé součástky (ty složitější a na méně dostupných místech) čistěte pomocí stlačeného vzduchu. A samozřejmě je můžete lehce promazat. Pozornost věnujte především čel závěru a závorníku. Používáte-li olověné náboje, pak si dejte záležet ještě o něco více – ve zbrani se hromadí olovo. Neméně důležité jsou zákoutí vývrtu a nábojové komory. Než zbraň opět použijete, vytřete ještě do sucha hlaveň. A čas od času pročistěte a promažte i zásobník. Pro střelce používající olověné střelivo to platí dvojnásob.

Publikováno: 05. 08. 2019

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam