Jak oživit interiér starožitným porcelánem?

Jak oživit interiér starožitným porcelánem?

Starožitný porcelán nikdy neztratí své kouzlo a najde využití i v moderním bytě. Luxusní čajový servis se hodí hlavně pro slavnostní příležitosti, ale různé vázy, mísy nebo talíře poslouží jako dekorace i během všedních dnů. Pokud nemáte to štěstí, že jste zdědili porcelán po babičce, můžete si ho pořídit ve starožitnictví. Velký výběr najdete v kamenných prodejnách i online obchodech. Častěji narazíte na jednotlivé kousky, ale při troše štěstí seženete i celé sady míšeňského nebo starožitného porcelánu.

Kombinace s květinami

Na stole v jídelně i v obývacím pokoji se budou vyjímat květiny v porcelánu, a to nejen ve váze, ale třeba i ve džbánu, nebo dokonce v hrnečku. Záleží na druhu květin i na tom, jak máte laděný celý interiér. Nikde přece není řečeno, že nádobí musí sloužit svému původnímu účelu – neobvyklé kombinace zkrátka mají něco do sebe. Sváteční stůl můžete ozdobit džbánem s růžemi a jaro přivoláte hrnkovými květinami, které zasadíte do starožitné mísy. Nejlépe se osvědčily narcisy, krokusy nebo hyacinty. Takové aranžmá krásně vynikne jak v obývacím pokoji, tak v hale nebo pracovně.

Talíře na stěnách

Kuchyňský nebo jídelní kout ale oživí i jiná oblíbená dekorace z dob našich babiček a prababiček. Ano, řeč je o talířích na stěnách, které mohou mít mnoho podob. Některé zdobí přírodní motivy, jiné jen minimalistická geometrie. Najdou se také luxusní kousky se zlatými detaily a lemováním. Spoustu inspirace najdete například na Antikart.cz, kde můžete rovnou i nakupovat. Talíře jsou opravdu různorodé. Jde totiž o starý zvyk, podle kterého se věšely na stěny vesnických chalup i zámeckých komnat. I vy mezi nimi určitě najdete svoje favority, které budou korespondovat se stylem celého prostoru a zaujmou každou návštěvu.

Publikováno: 22. 02. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam