Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Investiční zlato

Investujte chytře. Zhodnoťte své peníze nákupem zlatých mincí a slitků

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Zdraví

Jak pečovat o zuby aneb správná dentální hygiena v kostce

Na stavu chrupu se odráží celková fyzická kondice a bělostný úsměv o nás leccos napoví. A protože ne každý ví, jak správně pečovat o zuby, připravili jsme pro vás několik užitečných tipů a doporučení. Budete-li je dodržovat, pak budou i vaše zuby vypadat skvěle a nebudete muset trávit spoustu času v zubařském křesle.

Na začátek jedna otázka. Víte jaké jsou příčiny zubních kazů, zubního kamene a paradentózy? V podstatě je jen jedna jediná a to zubní plak. Pokud se ho zbavíte, máte vyhráno.

Kdy je ideální doba pro čištění zubů?

Kdy si čistit zuby? Zubní plak způsobují bakterie, které rozkládají zbytky jídel na kyseliny. Ideální je tedy čištění po každém jídle, ale samozřejmě ne každý má možnost provozovat zubní hygienu tak často. Nepodceňujte tedy alespoň čištění zubů před spaním. Uvědomte si, že během spánku není aktivní jazyk ani slinné žlázy, které se během dne na čištění ústní dutiny podílí. V noci tak dochází k nadměrné tvorbě plaku a je nanejvýš vhodné se předtím, než ulehnete do postele, zbavit zbytků potravy.

Jaká je minimální doba pro efektivní zubní hygienu?

Zuby by se měly čistit přibližně dvě minuty. Už jste to někde slyšeli? Nejde však o dobu, kterou čištěním strávíte, ale o techniku, kterou použijete. Platí, že jedno důkladné čištění je mnohem efektivnější než několik rychlých a „odfláknutých“. Na správné techniky čištění zubů se zeptejte svého stomatologa, případně zabrouzdejte na internetu.

Pomůcky, bez kterých se při dentální hygieně neobejdete

Klíčem k úspěchu je kvalitní zubní kartáček. Jak vypadá? Měl by být měkký (označení soft), mít hustá a rovně zastřižená vlákna a menší hlavičku. Velmi populární je tento plnící zubní kartáček značky Cliksou, který je ideální pro všechny, kteří nemíní čištění zubů zanedbávat ani na cestách nebo v práci. Americký výrobek má kompaktní rozměry a jeho součástí je tuba, do které lze naplnit zubní pastu. Cliksou jednoduše naplníte a otáčivým pohybem vytlačíte potřebné množství pasty. Plnící zubní kartářek Clicksou je zdravotně nezávadný (další důležité kritérium, kterým byste se při výběru zubního kartáčku měli řídit) a má atestaci Státního zdravotního ústavu České republiky.

Plnici zubni kartacek

Mezi další pomocníky patří mezizubních kartáčky a mezizubní nitě, které vám umožní odstranit plak z mezizubních prostor. A opět se zaměřte na správnou techniku (především v případě zubní nitě), se kterou vám poradí stomatolog.

Jak vybrat zubní pastu?

Pozor, zubní pasta neslouží k odstranění zubního plaku a její význam tkví v obsahu fluoridů (nebo ještě lépe aminfluoridů), které se podílí na zlepšení vlastnosti zubů a zvyšují jejich odolnost vůči vzniku zubního kazu. Některé však obsahují látky, které výrazně snižují množství bakterií v plaku.