Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Jak přesně změřit reálnou spotřebu tepla?

Jak rozúčtovat náklady na vytápění tak, aby odpovídaly reálné spotřebě jednotlivých uživatelů? Pomocí rozdělovače topných nákladů. Zařízení slouží k přesnému měření tepla a uživatelé díky němu uhradí pouze energii, kterou skutečně spotřebovali. Měřiče tepla zároveň umožňují udržení přehledu o nákladech a na základě získaných informací provést úsporná opatření.

Indikátory tepla sice neovlivňují spotřebu přímo, ale přesto k úsporám nezanedbatelnou měrou přispívají. Tedy minimálně jako prostředek motivace. Vzhledem k rostoucí ceně tepla se instalace indikátorů / měřičů tepla jeví jako správné řešení s rychlou návratností.

V praxi se používají tyto typy měřičů:

Odpařovací indikátory – fungují na principu odpařování kapaliny z měřící ampule. Výhodou těchto zařízení je nízká pořizovací cena, nevýhodou vyšší provozní náklady (nutnost pravidelné výměny ampule a přeplombování). Přesné měření vyžaduje provedení odečtu v celém objektu ve stejnou dobu.

Jednočidlové elektronické indikátory – snímají pouze povrchovou teplotu otopného tělesa v referenčním místě. Předpokladem přesného výpočtu je správné dimenzování otopného tělesa. Nevýhodou je indikace až od teploty kolem 50 °C, tzn. nepřesné měření v přechodném období. Dále pak vyšší pořizovací náklady oproti odpařovacím měřičům tepla.

Výhodou jednočidlových elektronických měřičů jsou nízké pořizovací náklady, dlouhá životnost baterie (více než 10 let), automatický odečet naměřených hodnot v libovolný den v roce, plnou kontrola nad naměřenými hodnotami (zobrazují se na displeji) a často i možnost zobrazení měsíčních přehledů.

Dvoučidlové elektronické indikátory – nejmodernější typy měřičů snímají povrchovou teplotu tělesa a zároveň okolní teplotu v místnosti. Díky tomu je možné porovnat množství tepla dodávaného do místnosti a zároveň případy nerovnoměrného dimenzování otopných těles v důsledku např. výměny oken, zateplení objektu, zasklení balkonu apod. Pomineme-li vyšší pořizovací cenu, pak je dvoučidlový elektronický měřič nejlepší volbou. Výpočet je bezchybný a nelze ovlivnit mechanickým zásahem nebo demontáží – o ochranu se stará moderní elektronická plomba.

Chcete se o měřičích tepla dozvědět více? Obraťte se na specialisty ze společnosti INMES. Další informace najdete na www.mereni-tepla.cz.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *