Jak si navrhnout vlastní bydlení

Jak si navrhnout vlastní bydlení

Přemýšlíte nad vlastním bydlením a nevíte, jak začít? Zkuste si vytvořit plán a bydlení si navrhněte tak, abyste byli spokojení. Již od začátku plánujte nejen stavbu domu, úpravu zahrady, ale i stavbu garáže a její design.

Plán nadevše

Prvním krokem by měl být plán. Sami se rozhodněte, zda chcete koupit již stávající dům, rekonstruovat starší dům nebo si pořídit například nízkoenergetickou dřevostavbu. Poté si naplánujte, jak by měl být dům velký a jaké má mít dispozice. Myslete i na budoucnost a na své děti, popřípadě investice do budoucna, například v podobě pronájmu. Pokud budete mít plán, tak další kroky už pro vás budou jednodušší.

Sestavte si rozpočet

Dalším krokem by mělo být sestavení rozpočtu. Zohledněte v něm zmíněnou velikost domu, materiál použitý k jeho stavbě, případně náklady na plánovanou rekonstrukci. Do rozpočtu nezapomeňte započítat také cenu za pozemek. Pokud přemýšlíte nejen nad financováním domu, ale i nad úpravou zahrady a stavbou garáže, včetně garážových vrat, zvažte možnost hypotéky, případně financování úvěrem.

Dispozice domu

Při plánování dispozic domu si můžete vybrat, jak přesně bude váš dům velký, kolik bude mít pater, případně jestli budete přemýšlet nad budoucí dostavbou. V současné době jsou jedním z nejoblíbenějších typů stavby bungalovy. Jsou nízkopodlažní a díky tomu velice praktické, ať už pro mladé rodiny s dětmi nebo pro starší páry.

Plánujte garáž

Už od začátku plánujte také umístění garáže. Myslete na to, aby byla garáž prostorná nejen pro auto, ale také pro případnou dílnu nebo úložné prostory. Zároveň s návrhem stavby garáže, myslete i na garážová vrata a již v této fázi vyberte typ, který pro vás bude nejvhodnější. Každý z typů garážových vrat, ať už rolovací, sekční nebo vyklápěcí, má své výhody a nevýhody. Nemusíte se bát ani toho, že se garážová vrata nebudou hodit k vašemu stylu bydlení. Využijte nový trend, a to potisk garážových vrat, s inspirací například v kolekci Ivy Bastlové.

Myslete na zahradu

Pozornost věnujte i návrhu zahrady. Pro zachování většího soukromí umístěte dům do popředí a za domem si vytvořte soukromé místo k odpočinku a relaxaci. V některých případech, hlavně pokud máte například víc aut v rodině, se vyplatí obětovat část pozemku na příjezdovou plochu ke garáži, kde se dá i parkovat. Užívejte si tuto životní etapu a neponechejte nic náhodě. Pokud tápete, jak nejlépe vyřešit některý aspekt vašeho plánovaného bydlení, inspirujte se ve svém okolí či na internetu, ať máte přehled o veškerých možnostech a můžete si vybrat tu ideální pro sebe a svoji rodinu.

Publikováno: 23. 04. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam