Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Zvířata

Jak správně krmit kočku?

Rozhodli jste se, že si domů nastěhujete nového čtyřnohého nájemníka? Protentokrát to však nebude pes, ale kočka nebo kocour. A ať už si zvíře pořídíte jen tak pro potěchu, nebo z ryze praktických důvodů (lovec myší), měli byste mu dopřát kvalitní a vyváženou stranu. Jenomže jak vůbec „správný“ kočičí jídelníček vypadá? Vyplatí se je „odbýt“ kupným krmivem, nebo je lepší vařená strava? Odpovědi na nejpalčivější otázky najdete v dnešním článku. Prozradíme vám, čím a jak krmit kočku, aby byla v perfektní kondici.

Kočky jsou vybíravé

Hned na úvod menší upozornění. Zatímco psi „zblajznou“ kde co, kočky a kocouři si vybírají. Jsou to gurmáni, kterým se nezavděčíte ledasčím a je možné, že budete muset vyzkoušet více možností. Snad vás potěší skutečnost, že se nebudete muset zabývat typem plemene – všechny kočky, bez ohledu na plemeno, mají identické nároky na složení potravy. Liší se jen množství, které závisí na velikosti zvířete. Přesto vás krmivo pro kočky vyjde levněji než psí žrádlo. Kočky toho přeci jen tolik nespořádají…

Čím krmit kotě?

Vraťme se však k samotnému krmení. A kde jinde začít, než u kočičích miminek? Co se týče koťátek, až do čtvrtého týdne života se o jejich jídelníček stará máma, která je krmí mateřským mlékem. Pokud ho má nedostatek, dokrmujte kotě sušeným mlékem pro koťata. Kravské mléko, jakožto náhrada mateřského, je naprosto nevhodné. Proč tomu tak je, rozebereme o pár řádků níže.

Jakmile kotě dovrší čtvrtý týden, zařaďte do jeho jídelníčku pevnou stravu. Dostanete se na rozcestí a budete se moct vydat cestou vařené, nebo komerčně vyráběné stravy. Která je lepší?

Kotěti samozřejmě vařit můžete. V útlém věku jsou koťata zvídavá a ochotně testují, co jim páníček připraví. Maso by mělo být dietní (kuřecí, rybí nebo krůtí), s menším množstvím rýže. Přílohu však kočky často odmítají.

A co komerčně vyráběné granule pro kočky? Jsou špatnou volbou? Možná vás to překvapí, ale nikoliv. Naopak je pro rostoucí mláďata mnohem prospěšnější, protože obsahuje více tuků a bílkovin. Kromě toho ušetříte spoustu času, který byste jinak věnovali vaření. Začněte po menších dávkách a postupně je zvyšujte.

Čím krmit dospívající a dospělou kočku?

Jakmile kočka dospěje, opět budete volit mezi vařenou a komerčně vyráběnou stravou. Zvolíte-li první možnost, nezbude vám, než do ni přidávat speciální vitamínové doplňky pro kočky. Důvod je ten, že se organismus koček neobejde bez taurinu, argininu a některých dalších aminokyselin. Odhadnout optimální množství ve vařené stravě není tak úplně možné, kdežto komerčně vyráběné krmení pro kočky obsahuje vyvážený poměr veškerých živin.

Proč je kupné krmivo lepší než vařené?

CalibraSamozřejmě se nabízí námitka, že spousta koček (především ty žijící na venkově) se stravuje hlavně tím, co si samy uloví. To je sice pravda, ale kvalita jejich života je mnohem nižší. Kočky, kterým se nedostává potřebné množství živin, jsou velmi náchylné na nemoci. Jejich oslabený imunitní systém se nedokáže bránit nejrůznějším virovým infekcím a celková úmrtnost je podstatně vyšší. Chcete-li, aby váš nový mazlíček prožil bezstarostný život, v podstatě nemáte na vybranou.

Nejlepší granule a konzervy pro kočky jsou…

Ale které granule pro kočky jsou ty „nej“? Obecně platí, že dražší krmivo je kvalitnější než levnější, ale v praxi záleží jen na vaší kočce. Doporučujeme začít prémiovým krmivem a k levnějšímu se přiklonit až v případě, že kočce drahé granule nebudou chutnat. Začnete-li opačně, riskujete, že si zvíře navykne na méně kvalitní stravu a poté ji již nepřeučíte.

Mezi neznámější značky špičkových krmiv patří např. Brit Care, Taste of the Wild, Calibra či Acana Cat. V nabídce těchto výrobců najdete i speciální granule a konzervy pro kočky specifických kategorií – například pro kočky a kocoury po kastraci, ale tak pro starší nebo obézní zvířata.

Zmínili jsme, že kravské mléko není pro kočky vhodné. U některých jedinců může vyvolat velmi silný průjem a jiné střevní potíže. Podávání kravského či jiného mléka je mýtus, kterému řada chovatelů doposud věří. Vy už ale víte, že tím svému mazlíčkovi nijak neprospějete.

Kde sehnat prémiové krmivo a chovatelské potřeby za super ceny?

Na závěr jsme si nechali tip na specializovaný e-shop www.mujmazlik.cz, kde seženete široké spektrum prvotřídního krmiva – granule, konzervy, kapsičky a pamlsky, které budou vašemu kočičákovi chutnat. Samozřejmostí je i kompletní sortiment chovatelských potřeb – škrabadla, hračky, misky, antiparazitika, vitamíny a další. Při nákupu nad 999 Kč nebudete platiti poštovné a zboží si navíc můžete vyzvednout osobně na pobočce na Praze 8.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.