Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Auto-moto

Jak vybrat kvalitní autoškolu?

Rozhodli jste se, že se už nadále nebudete mačkat v MHD a uděláte si řidičský průkaz? V tom případě si dejte záležet na to výběru autoškoly, v rámci které budete provádět výcvik. Podle zákona č. 247/2000 Sb. O získání a zdokonalování odborné způsobilosti vozidel je výcvik rozdělen na dvě části – teoretickou a praktickou. Délka jedné vyučovací hodiny trvá 45 minut, přičemž výuku teorie lze v případě skupiny „B“ provádět v plném rozsahu (délka trvání 36 hodin) nebo podle individuálního studijního plánu formou konzultací (rozsah cca 10 hod.).

Počet hodin v obou výše zmíněných případech stanovuje zákon a absence je nemožná. Podobně je určen také obsah teorie (vyhláška č. 167/2002 Sb.), v rámci které by vás měl vyučující poučit také o občanskoprávní a trestněprávní odpovědnosti řidiče, řešení krizových situací elektronických systémem ve vozidlech nebo s vlivem vozidla na životní prostředí. Dobrá autoškola vás naučí řídit, ale také se v ní dozvíte spoustu informací, které byste měli znát.

V praktickém výcviku musíte podstoupit 28 hodin jízdy, 2 hodiny údržby a 4 hodiny zdravotní přípravy. Bude-li chtít provozovatel autoškoly počet hodin zkrátit, dopustí se porušení zákona o ochraně spotřebitele. První hodiny výcviku se zahajují na trenažéru nebo jiné tréninkové ploše. Provozovatel autoškoly vám na vyžádání musí vydat potvrzení o odjetých hodinách, které po skončení výuky potvrdíte podpisem. Pamatujte si, že nesplnění těchto povinností může mít vážné právní důsledky nejen pro autoškolu, ale také pro vás.

Vyhněte se cenově lákavým nabídkám autoškol, které nedisponují vlastními prostory a provádí výuku teorie v restauračních zařízeních, garáži či případně vůbec. Nízká cena navíc bývá kompenzována nejrůznějšími poplatky a co se týče jízd, ani ty netrvají stanovených 45 minut (učitel během výuky potřebuje pauzu na kouření, vyřizuje si osobní záležitost apod.).

Tip: Koupili jste si na své řidičské začátky ojetinu a hledáte levné náhradní díly? Ložiska koupíte na novotechno.sk.

Podle čeho vybrat autoškolu?

  • Dejte na reference svých známých, kteří již výcvik absolvovali a nechte si doporučit autoškolu, která je dostatečně kvalitní.
  • Kontaktujte několik autoškol a zeptejte se, jestli mají pravidelné úřední hodiny a zda disponují vlastní učebnou.
  • Zeptejte se na platební podmínky a především na to, co je v ceně zahrnuto. Mnohem lepší jsou kurzy, které nemusíte zaplatit předem – v případě nespokojenosti a přechodu ke konkurenci se celková částka neprodraží jako v případě kurzovného splaceného v plné výši.
  • Autoškoly, které nabízí kurzy za příliš odlišnou cenu, zřejmě nenabízí dostatečně kvalitní nebo úplný výcvik. Pamatujte si, že cena investovaná do kvalitního výcviku se vám vrátí v podobě řidičských zkušeností, které během kurzu získáte.