Jak vybrat pelíšek pro kočku: Který je ten nejlepší?

Jak vybrat pelíšek pro kočku: Který je ten nejlepší?

My lidé to máme s bydlením snadné. Zařídíme si ho tak, abychom se v něm cítili dobře. Zkrátka podle sebe. Ale zvířata, která domestikujeme? Ta jsou odkázána na to, jaké prostředí jim vytvoříme my. Neznamená to však, že nepotřebují pohodlné místečko pro relaxaci. Pokud si v dohledné době chystáte pořídit kočku nebo kocoura, mělo by vás zajímat, na základě jakých kritérií vybrat pelíšek. Nechte si od nás poradit a najděte pro svého budoucího zvířecího kamaráda ten nejlepší. A prozradíme vám, proč je dobrou volbou kukaň neboli stan pro kočky.

Komfort v hlavní roli

Kočky mají dvě tváře. Jsou nabité energií a budí dojem, že se snad nikdy nezastaví – ve skutečnosti však spí 12-16 hodin. O kvalitě jejich spánku samozřejmě rozhoduje pelíšek, respektive materiál. Měl by být komfortní, měkký a jemný, jinak se v něm zvíře nebude cítit dobře. Snažte se proto spíše než na cenu hledět na vlastnosti použitých materiálů. Pelíšky pro kočky se na první pohled liší tvarem. K dostání jsou kulaté, oválné i hranaté varianty – a někteří prodejci nabízí i méně tradiční až originální kousky. Takové „designovky“ však obvykle stojí mnohem více než klasické pelechy. V jejich případě platíte spíše za vzhled než za pohodlí – z hlediska komfortu mohou být levnější kousky srovnatelné i lepší. V prvé řadě se tedy rozhodněte pro některý z typů pelechů. Můžete si vybrat mezi pelíškem z nylonu, proutěným pelechem, plyšovým iglů, kukaní a boudičkou.

Proč je dobrou volbou stan či kukaň?

Některé kočky jsou bojácnější než jiné, a nejen pro ně je skvělou volbou stan nebo kukaň. Díky stříšce se zvíře cítí mnohem bezpečněji a rychle si takový pelíšek oblíbí. Některé varianty bývají doplněny o zavěšenou hračku. Výhodnější jsou kukaně s vyjímatelným (pratelným) vnitřním polštářem.

Otevřené pelechy jsou vhodné pro sebevědomější jedince, kteří vyžadují dobrý rozhled do okolí.

Pokud se vaše kočka pohybuje i venku a chcete pro ni pořídit venkovní pelíšek, určitě zvolte odolnější textil nebo proutěnou variantu. Uzavřené plechy jsou lepší z důvodu ochrany před větrem a efektivnějšího udržení tepla.

Kam pelech pro kočku umístit?

Pořídili jste skvělý pelíšek, ale číča v něm z nějakého důvodu odmítá vegetovat? Chyba nemusí být v pelechu, ale v místě, na které jste jej umístili. Univerzální rada, kam pelech pro kočky umístit, bohužel neexistuje. Co však udělat můžete, je vysledovat, kde se váš miláček nejraději pohybuje a pokusit se pelíšek umístit tam. Obecně je vhodné pelech umístit do rohu místnosti – díky tomu, že je ze dvou stran chráněn zdmi, se zvíře cítí bezpečněji. Naopak se vyhněte bezprostřední blízkosti kočičího záchodu a dveří (procházející obyvatelé by mohli kočku rušit při spánku). Rozumné není ani místo v průvanu.

Publikováno: 01. 05. 2021

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam