Kazítka v elektrických spotřebičích. Existují nebo jde o zažitý mýtus?

Kazítka v elektrických spotřebičích. Existují nebo jde o zažitý mýtus?

Selhal vám spotřebič krátce po uplynutí záruční doby? Věřte, že rozhodně nejste ojedinělý případ. Většina lidí dává vinu kazítku, které výrobce do výrobku úmyslně zakomponoval. Na toto téma proběhl už nejeden průzkum a drtivá většina lidí je o existenci kazítek naprosto přesvědčená. Výrobci naopak stále tvrdí, že nic takového do svých výrobků nedávají. Opravdu tedy kazítka existují, nebo jde o zažitý nesmysl? Pojištění prodloužené záruky – proti kazítkům

Co je to kazítko?

Za kazítko lidé obvykle označují nějakou součástku či vlastnost výrobku, která zkracuje životnost spotřebiče. Více než čtyři pětiny Čechů věří, že skutečně existují, a mnoho opravářů jim dává za pravdu. Ve skutečnosti ovšem nejde o nějakou konkrétní součástku. Spíše jsou příčinou různé výrobní postupy, použité materiály, nevyměnitelné baterie, přesně naprogramované počty stránek v tiskárně a mnoho jiných, zdánlivě nedůležitých, maličkostí. A proč výrobci chtějí, aby se vám rozbila pračka nebo vysavač hned po záruce? Hlavně kvůli obratu. Když budou spotřebiče fungovat dlouhá léta, nebudou mít lidé důvod kupovat nové produkty a firmy nebudou generovat tak velký zisk.

Pomůže prodloužená záruka a pojištění

Na první pohled nelze odhadnout, jakou životnost bude vámi vybraný spotřebič mít. Stačí výrobek z nekvalitního plastu, nedostatečné chlazení a nový notebook je pryč. O něco menší spolehlivost mívá obvykle levná elektronika neznámých značek, i když to samozřejmě není vždy pravidlem. Řídit se můžete ale tím, zda značka nabízí prodlouženou záruku. Pokud se nebojí a poskytuje ji klidně na 5 až 10 let, pravděpodobně si za svým výrobkem a jeho kvalitou stojí. Větší jistotu si také můžete zaplatit v podobě pojištění prodloužené záruky. To se vyplatí hlavně u dražších spotřebičů, jako je například pračka, sušička a myčka, u kterých se zároveň vyskytují poruchy nejčastěji. Pojistka prodlužuje zákonnou lhůtu až o 3 roky. Vztahuje se na mechanické, elektrické a elektronické vady. Pojištění si přidáte jako doplňkové k některému z majetkových pojištění.

Nová směrnice a zákaz kazítek

Evropská komise vydala nařízení, podle kterého by už neměly firmy navrhovat své výrobky tak, aby vydržely sotva záruční lhůtu, a pak se je už nevyplatilo ani opravovat. Nyní by výrobci měli nabízet dostupné náhradní díly po dobu alespoň 10 let a jednotlivé části spotřebičů musí jít dobře měnit. Je tedy zjevné, že kazítko – jako jednu určitou součástku – skutečně ve spotřebičích nenajdete. Jde ovšem o chytré detaily a maličkosti, které jsou záměrně vymyšlené tak, aby přežily jen dobu nezbytně nutnou: například lepené spoje z jednoho kusu plastu, nýty namísto šroubů nebo kondenzátory blízko tepelným zdrojům. Jak vidno, nové nařízení přichází právě včas už s ohledem na životní prostředí a peněženky spotřebitelů.

Publikováno: 19. 07. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Adam